"Tkanina Barbary Czerniejewskiej"
Wystawa czynna od 20 czerwca do 20 sierpnia 2006 r.
Barbara Czerniejewska studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Łodzi (pracownia malarstwa prof.Jerzego Nowosielskiego, pracownia tkaniny prof.Teresy Tyszkiewicz, pracownia kompozycji prof.Stanisława Fijałkowskiego). Dyplom uzyskała w 1964 roku. Po studiach pracowała jako projektantka tkanin dla przemysłu bawełnianego, lniarskiego i Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Cepelia". Wykonywała także samodzielnie odzież unikatową, zajmowała się aranżacją wystaw tkanin oraz malowała i realizowała tkaninę unikatową. Od 1969 roku brała udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Miała szereg wystaw indywidualnych. Swoje prace z tkaniny unikatowej prezentowała na Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi ( 1972r, 1975r, 1978r ). W marcu 2006 roku została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".
Prace artystki znajdują się w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego w Kamiennej Górze, Muzeum Okręgowego w Toruniu, w Muzeum Okręgowym we Fromborku, Żeglugi Morskiej w Szczecinie, Coopeximu w Warszawie, w Ambasadzie Polskiej w Waszyngtonie, Domu Włókniarza w Łodzi. Wiele tkanin i obrazów artystki znajduje się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą ( USA, Francji, Włoszech, Japonii, Niemczech, Danii i Norwegii). Obecna wystawa jest retrospektywną prezentacją trzydziestoletniego dorobku twórczego artystki. Ukaże około 60 obiektów i tkanin unikatowych.
Inspiracje artystka czerpie z najbliższego otoczenia. Jest też wrażliwa na sygnały wydarzeń o większej skali. Swoje odczucia przekazuje za pomocą znaków plastycznych aby wyrazić to co jest niewyrażalne, coś co nie można zaobserwować, przekazać prawdę o świecie współczesnym. Często używa metafory, a czasem odległego podobieństwa. Unika jednak anegdoty i nie chce opowiadać. Główny nacisk kładzie na formę, która zawiera znaczenie , znakomicie wyraża stany psychiczne, nadaje porządek i zawiera treść. W ocenie artystki porządek to piękno. Stosuje także reliefy, dzięki którym uzyskuje nowe efekty plastyczne. Lubi również małą formę - miniaturę tkacką.
powrót
do góry