plan muzeum godziny otwarcia cennik dla grup zorganizowanych kontakt
english language

Prime Time 2016

27.01.2017 - 26.02.2017 r.

Wystawa „Prime Time 2016” jest pokazem najlepszych prac dyplomowych studentów magisterskich studiów stacjonarnych i niestacjonarnych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, obronionych w 2016 roku. To jednocześnie prestiżowy konkurs, którego celem jest nagradzanie najlepszych absolwentów uczelni i promowanie ich działań w bezpośrednim odniesieniu do szeroko rozumianego rynku. Do 2013 roku wydarzenie funkcjonowało jako „Rocznik”. Nowa nazwa „Prime Time” (dosłownie: najlepszy czas antenowy) ma podkreślać, że autorzy dyplomów znajdują się właśnie w najlepszym dla nich czasie – pełni pomysłów i niepohamowanego impetu twórczego opuszczają mury Akademii, rozpoczynając swoją wielką zawodową przygodę.

W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi najlepsze dyplomy ASP goszczą już po raz siedemnasty. W tym roku wystawa jest jednak nieco bardziej obszerna niż w latach ubiegłych. Na trzech piętrach muzeum zostaną zaprezentowane 42 najlepsze dyplomy z czterech wydziałów: Grafiki i Malarstwa, Tkaniny i Ubioru, Wzornictwa i Architektury Wnętrz oraz Sztuk Wizualnych. Spośród tych prac jury konkursu, w skład którego wchodzą zaproszeni przez rektora ASP artyści i krytycy sztuki, wybierze najlepsze Dyplomy Roku. W tegorocznej edycji w ławie jurorskiej zasiadają: Maria Morzuch – kurator, Muzeum Sztuki w Łodzi, Adam Klimczak – prowadzący Galerie Wschodnią (Łódź), Bożena Gargas – Prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego (Warszawa), Andrzej Walczak – Atlas Sztuki (Łódź), Michał Haze – Prezes Izby Przemysłowo Handlowej (Łódź) oraz Aneta Dalbiak – Dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Lauraci konkursu:

Złoty Medal zdobył Maciej Piłat – za kolekcję obuwia i galanterii skórzanej inspirowanej wzornictwem przemysłowym „Minimalizm” wykonaną na Wydziale Tkaniny i Ubioru w Pracowni Obuwia i Galanterii Skórzanej dr Katarzyny Wróblewskiej oraz za kolekcję ubiorów inspirowanych wzornictwem przemysłowym „Minimalizm” wykonaną w Pracowni Projektowania Ubioru I prof. Barbary Hanuszkiewicz.

Srebrny medal otrzymał Maciej Ziółkowski – za film interaktywny „Księga uśpionych” wykonany na Wydziale Sztuk Wizualnych w Pracowni Intermediów prof. Wiesława Karolaka oraz za plansze projektowe i scenografię do filmu interaktywnego pod tym samym tytułem, które wykonane zostały w Pracowni Praktyki i Teorii Koloru dr Przemysława Wachowskiego.

Srebrny Medal zdobył Paweł Jaczewski – za serię plakatów inspirowanych analizą wizualną wybranych tendencji projektowych od lat 60. do 80. wykonanych na Wydziale Grafiki i Malarstwa w Pracowni Projektowania Grafiki Wydawniczej i Typografii Mediów Cyfrowych prof nadzw. dr hab. Sławomira Kosmynki. Aneks do dyplomu pt. „Portrety rodzinne” wykonany został w Pracowni Malarstwa I prof. Tomasza Chojnackiego i prof. Andrzeja Bartczaka.

Brązowy Medal jury przyznało Agacie Flis – za kolekcję ubiorów inspirowaną regionalnym strojem huculskim „Magiczna Karpatia” wykonaną na Wydziale Tkaniny i Ubioru w Pracowni Projektowania Ubioru I prof. Barbary Hanuszkiewicz oraz za kolekcję tkanin drukowanych w wykorzystaniem ornamentyki kultury huculskiej wykonanej w Pracowni Druku II prof. Krystyny Czajkowskiej.

Brązowy Medal otrzymał Jakub Napieraj – za pracę pt. „Wnętrze: światło i przestrzeń” wykonaną na Wydziale Sztuk Wizualnych w Pracowni Obrazu prof. nadzw. dr hab. Aleksandry Gieragi oraz za pracę pt. „Wnętrze: układy czasoprzestrzenne” wykonaną w Pracowni Intermediów prof. Wiesława Karolaka.

Brązowy Medal zdobyła Anna Wawszczak – za projekt inteligentnej kurtki snowboardowej - „Zdrowy i aktywny tryb życia alternatywnym źródłem energii odnawialnej” wykonany na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz. Promotorem pracy był prof. nadzw. dr hab. Mariusz Włodarczyk.

Wyróżnienia Jury otrzymali:

  1. Szymon Ryczka – za dyplom pt. „ Człowiek jako istota, która utraciła, odrzuciła i odnalazła Boga” – zbiór prac graficznych w technice druku wypukłego. Praca wykonana w Pracowni Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej na Wydziale Grafiki i Malarstwa, której promotorem był prof. nadzw. dr hab. Dariusz Kaca.
    Aneks do dyplomu tj. Prace z Pracowni Rzeźby – „Głowa Jana Chciciela” wykonane zostały w pracowni Rzeźby i Kreacji Przestrzeni prowadzonej przez prof. nadzw. dr hab. Janusza Czumaczenkę.
  2. Karolina Dżbik – za pracę pt. „ Odkrywanie – Odnajdywanie – Stwarzanie” wykonaną na Wydziale Sztuk Wizualnych w Pracowni Filmu Animowanego dr hab. Krzysztofa Rynkiewicza oraz za pracę pt. „Egzystencja jako projekt” wykonana w Pracowni Fotografii – Relacje z Przestrzenią prof. Grzegorza Przyborka.
  3. Aleksandra Ilkiewicz – za dyplom „Doświadczenie krajobrazu” wykonany na Wydziale Grafiki i Malarstwa w Pracowni Technik Litograficznych pod kierunkiem prof. nadzw. dr hab. Witolda Warzywody. Aneks do dyplomu pt. „Herbarium” wykonany zostały w Pracowni Ilustracji, Komiksu i Preprodukcji Gier i Filmu prof. Gabriela Kołata.

Wystawę oglądać można w budynku D muzeum do 26 lutego 2017 r.

powrót do góry