"Tkaniny z lat 1962-1982 Teresy Byszewskiej"
Artystka urodziła się w Warszawie. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Henryka Tomaszewskiego oraz w pracowni Józefa Mroszczaka. Po uzyskaniu dyplomu zajęła się projektowaniem plakatów i ilustracją książek dla dzieci. Współpracowała z grafikiem-filmowcem Janem Lennicą. Od wielu lat mieszka w Paryżu i w Warszawie.
Fascynacje graficzne artystka z czasem przeniosła na działania, które zyskały określenie "obrazy spod igły", czyli kolaże z tkanin, potem - cykle rysunków - frotaży. Prace artystki wystawiane były w wielu galeriach i muzeach Europy (w Paryżu, Monachium, Barcelonie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu). Znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych kolekcjach.
Obecna wystawa prezentuje ponad 40 prac, które wykonane zostały w technice kolażu z użyciem materiałów włókienniczych. Wystawa wpisana jest do kalendarza wystaw towarzyszących 12 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny Łódź 2007.
Dla pełniejszego zobrazowania twórczości Teresy Byszewskiej zacytuję wypowiedź Ewy Horowskiej (1989r) : ..."Teresa Byszewska zdobyła sławę oryginalnymi, szytymi obrazami, "szmacianymi kolażami", które zachwyciły Europę. Przepychem złotych nici i starych koronek przywodziły na myśl krainę cudownych marzeń, jednocześnie odsłaniając fałsz i powierzchowność tradycyjnych oznak statusu społecznego: świata mieszczańskich portretów, bogatych ram i ciężkich pluszowych portier. Ten świat jest dla artystki nieustającą inspiracją. Czerpiąc z niego - trochę jak ze skarbca, a trochę ze śmietnika - stworzyła rzeczywistość á rebours, wykorzystując odświeżające, surrealistyczne skojarzenia. Również obcowanie z rozległymi obszarami kultury ludowej, z amerykańską sztuką patchworku, tkaninami starożytnego Peru, pierwotnymi kulturami płodności, plastyką dziecięcą i naiwną, stworzyła obrazy zespolone w jednolitą i harmonijną całość."
Barbara Bator
Dział Oświaty CMW
powrót
do góry