plan muzeum godziny otwarcia cennik dla grup zorganizowanych kontakt
english language


Solaria, 1963
Solaria, 1963

Wielka królowa, 1962
Wielka królowa, 1962

Gorliwi, 1963
Gorliwi, 1963

Tropiki, 1956
Tropiki, 1956

Słońce Paryża, 1962
Słońce Paryża, 1962

Rosa, 1947
Rosa, 1947

Gobeliny Jean Lurçat (1892 - 1966)

Wystawa czynna od 16 września do 2 listopada 2008

"Gobeliny Jean Lurçat (1892 - 1966)" to wystawa objazdowa zorganizowana w ramach projektu Programu Kulturalnego Unii Europejskiej "European Contemporary Tapestry and Textile Art" - (ECTTA), w którym udział biorą: Instytut Francuski - Akademia Sztuk Pięknych w Paryżu - jako lider projektu oraz Muzeum Sztuki Dekoracyjnej i Projektowania w Rydze, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Jean Lurçat i Tkaniny Współczesnej w Angers - jako jego partnerzy. Obok wystawy w ramach projektu przewidziane są: międzynarodowa konferencja dotycząca europejskiej tkaniny współczesnej w Paryżu (grudzień 2008) oraz warsztaty tkackie dla młodych artystów, które odbędą się w Chars, Brukseli i Kownie (marzec - grudzień 2008). Uczestnikami warsztatów są również pedagodzy i studenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
  Na wystawie prezentujemy 19 tkanin Jean Lurçat z lat 1943 - 1965, pochodzących ze zbiorów Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu i prywatnej kolekcji Simone Lurçat. Jean Lurçat urodzony w 1892 roku w Bruy?re w Wogezach, rozpoczął karierę jako malarz, który początkowo uległ wpływom kubizmu, potem surrealizmu. W 1917 roku zaprojektował pierwsze tkaniny, wykonane techniką haftu przez jego matkę. W latach 1920 - 1931 zrealizował wiele swoich kartonów na zamówienie instytucji rządowych i publicznych. Przełomowym momentem w twórczości Jean Lurçat było odkrycie "Apokalipsy w Angers" - jednego z arcydzieł zachodniej sztuki gobelinu z XV wieku. Wtedy to Artysta podjął decyzję o zarzuceniu malarstwa i poświęceniu się wyłącznie tkaninie. Postanowił zaadoptować techniki średniowieczne, które pozwoliły Mu na zmianę ekspresji i stworzenie nowej sztuki monumentalnej.
Obok malarstwa i tkaniny uprawiał również ceramikę i biżuterię. W 1947 roku, wspólnie z Denisem Majorel, powołał Stowarzyszenie Malarzy - Kartonistów Tkaniny. W 1962 roku, wraz z Pierrem Pauli, zorganizował pierwsze Międzynarodowe Biennale Tkaniny w Lozannie, któremu promocję twórczości zawdzięcza wielu polskich najwybitniejszych artystów - tkaczy: Magdalena Abakanowicz, Wojciech Sadley, Jolanta Owidzka, Urszula Plewka - Schmidt, Stefan Popławski, Andrzej Rajch i Ewa Latkowska - Żychska.
  Jean Lurçat zrealizował ponad tysiąc kartonów. Ukoronowaniem Jego pracy artystycznej miało być dzieło "Pieśń świata" - Jego testament, w którym, jak pisze Yves Millecamps "chciał opowiedzieć o ludziach i świecie, o tym co w nich najgorsze i najlepsze". Niestety, śmierć Artysty przerwała tę pracę (zespół dziesięciu zrealizowanych tkanin zakupiło Angers).
Mamy nadzieję, że pokazane na wystawie prace, przybliżą Państwu wizję świata i człowieka tego szczególnego Artysty.

Jolanta Piwońska
Dział Organizacji Wystaw

powrót do góry