"Gobeliny Jean Lurçat (1892 - 1966)" to wystawa objazdowa zorganizowana w ramach projektu Programu Kulturalnego Unii Europejskiej "European Contemporary Tapestry and Textile Art" - (ECTTA), w którym udział biorą: Instytut Francuski - Akademia Sztuk Pięknych w Paryżu - jako lider projektu oraz Muzeum Sztuki Dekoracyjnej i Projektowania w Rydze, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Jean Lurçat i Tkaniny Współczesnej w Angers - jako jego partnerzy. Obok wystawy w ramach projektu przewidziane są: międzynarodowa konferencja dotycząca europejskiej tkaniny współczesnej w Paryżu (grudzień 2008) oraz warsztaty tkackie dla młodych artystów, które odbędą się w Chars, Brukseli i Kownie (marzec - grudzień 2008). Uczestnikami warsztatów są również pedagodzy i studenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Na wystawie prezentujemy 19 tkanin Jean Lurçat z lat 1943 - 1965, pochodzących ze zbiorów Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu i prywatnej kolekcji Simone Lurçat. Jean Lurçat urodzony w 1892 roku w Bruy?re w Wogezach, rozpoczął karierę jako malarz, który początkowo uległ wpływom kubizmu, potem surrealizmu. W 1917 roku zaprojektował pierwsze tkaniny, wykonane techniką haftu przez jego matkę. W latach 1920 - 1931 zrealizował wiele swoich kartonów na zamówienie instytucji rządowych i publicznych. Przełomowym momentem w twórczości Jean Lurçat było odkrycie "Apokalipsy w Angers" - jednego z arcydzieł zachodniej sztuki gobelinu z XV wieku. Wtedy to Artysta podjął decyzję o zarzuceniu malarstwa i poświęceniu się wyłącznie tkaninie. Postanowił zaadoptować techniki średniowieczne, które pozwoliły Mu na zmianę ekspresji i stworzenie nowej sztuki monumentalnej.
Obok malarstwa i tkaniny uprawiał również ceramikę i biżuterię. W 1947 roku, wspólnie z Denisem Majorel, powołał Stowarzyszenie Malarzy - Kartonistów Tkaniny. W 1962 roku, wraz z Pierrem Pauli, zorganizował pierwsze Międzynarodowe Biennale Tkaniny w Lozannie, któremu promocję twórczości zawdzięcza wielu polskich najwybitniejszych artystów - tkaczy: Magdalena Abakanowicz, Wojciech Sadley, Jolanta Owidzka, Urszula Plewka - Schmidt, Stefan Popławski, Andrzej Rajch i Ewa Latkowska - Żychska.
Jean Lurçat zrealizował ponad tysiąc kartonów. Ukoronowaniem Jego pracy artystycznej miało być dzieło "Pieśń świata" - Jego testament, w którym, jak pisze Yves Millecamps "chciał opowiedzieć o ludziach i świecie, o tym co w nich najgorsze i najlepsze". Niestety, śmierć Artysty przerwała tę pracę (zespół dziesięciu zrealizowanych tkanin zakupiło Angers).
Mamy nadzieję, że pokazane na wystawie prace, przybliżą Państwu wizję świata i człowieka tego szczególnego Artysty.
Jolanta Piwońska
Dział Organizacji Wystaw