Od września 2008r. do maja 2009r. Centralne Muzeum Włókiennictwa stało otworem dla młodych ludzi biorących udział w konkursie fotograficznym "Biała Fabryka w obiektywi". Zapraszaliśmy do wędrówek z aparatem fotograficznym po całym kompleksie pofabrycznym usytuowanym przy ul. Piotrkowskiej 282 oraz przylegającym do niego Skansenie Łódzkiego Budownictwa Miejskiego. Uczestnicy konkursu mogli zobaczyć poprzez obiektywy swoich aparatów Białą Fabrykę, dzieło życia Ludwika Geyera, w różnych porach dnia i roku. Podziwiali harmonijną architekturę, ciekawy detal, urokliwy dziedziniec, pierwszy w Łodzi fabryczny komin. Zatrzymywali się w skansenie, rejestrowali widoki tego skrawka XIX-wiecznej Łodzi w przytłumionym świetle pochmurnych zimowych dni i pełnym wiosennym słońcu. Przedmiotem konkursu były też wnętrza Białej Fabryki z prezentowanymi w nich stałymi wystawami oraz wydarzenia muzealne, czyli organizowane przez Centralne Muzeum Włókiennictwa wystawy czasowe i inne imprezy. Kolejne miesiące, od jesieni do wiosny, to nie tylko zmiany kąta padania promieni słonecznych i koloru parkowej zieleni, ale i zmieniające się, różnorodne i interesujące ekspozycje w pofabrycznych salach. Na zorganizowanych w muzeum warsztatach, które poprowadzili profesjonaliści, panowie Lech Andrzejewski i Tadeusz Wijata, młodzi adepci fotografii mieli możliwość uzyskania cennych, fachowych wskazówek.
10 czerwca 2009 r. o godz.12.00 otwieramy wystawę prezentującą prace zgłoszone na konkurs "Biała Fabryka w obiektywie". Otrzymaliśmy 149 zdjęć, które zgłosiło 38 autorów z 18 łódzkich gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i placówek oświatowych. Prace oceniane były w trzech kategoriach tematycznych: architektura wraz z otoczeniem, wnętrza, wydarzenia. Jury konkursu w składzie: przewodniczący ? Norbert Zawisza, dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa; Lech Andrzejewski, starszy fotograf CMW; Barbara Bator, starszy kustosz, kierownik Działu Oświaty; prof. Mariusz Łukawski z Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi; Agnieszka Szygendowska, adiunkt Działu Oświaty CMW, kurator wystawy; Tadeusz Wijata, kierownik Łódzkiego Oddziału Filmoteki Narodowej, członek Fotoklubu RP, zadecydowało o zakwalifikowaniu na wystawę 141 fotografii. W poszczególnych kategoriach tematycznych jury przyznało następujące nagrody:
- W kategorii architektura wraz z otoczeniem: I nagroda ? Wojciech Dobrowolski (XXI LO w Łodzi) za cykl "Fabryczne okna"; II nagroda ? Marcin Rau (XXI LO w Łodzi) za cykl "W starej pompowni"; III nagroda ? Rafał Sikora (Gimnazjum ZNP w Łodzi) za cykl "W słońcu". Wyróżnienia: Aleksander Adler (Gimnazjum ZNP w Łodzi) za cykl "Światełko nadziei", Emilia Frasunkiewicz za prace "Szklany miraż" i "Zamek? Twierdza? Biała Fabryka?", Paweł Dacz (LI LO przy ZSP nr 22 w Łodzi) za pracę "Bawełniany azyl", Ewelina Raczkowska (LI LO przy ZSP nr 22 w Łodzi) za pracę "Biała Fabryka nocą". - W kategorii wydarzenia: I nagroda ? Agata Lis (Technikum Prac Biurowych, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących w Łodzi) za cykl "Motyw zwierząt w Białej Fabryce"; II nagroda ? Matylda Lisek (XLI LO, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących w Łodzi) za cykl "Złoto i biel, czyli piękno i elegancja"; III nagroda ? Joanna Latosek (LI LO przy ZSP nr 22 w Łodzi) za dwie prace: "Wbij wiedzę do głowy" i "W kostce codzienności". Wyróżnienia: Weronika Smyczek (Salezjańskie Gimnazjum im. ks. Bosko w Łodzi) za cykl "OCZYwiste piękno", Barbara Szol (XIII LO w Łodzi) za cykl "Biała kultura". - W kategorii wnętrza: I nagroda ? Marcin Buła (XIII LO, Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi) za cykl "Fabryka 1"; II nagroda ? Agnieszka Kabacińska (XIII LO, pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi) za cykl "Maszynowo"; III nagroda ? Marcin Dominik Staszczyk (LI LO przy ZSP nr 22 w Łodzi) za pracę "Wszystko ma znaczenie." Laureaci pierwszych nagród otrzymali aparaty cyfrowe ufundowane przez Wojewodę Łódzkiego, firmę K-consult i firmę Kral. Pozostałe nagrody rzeczowe ufundowały firmy Kral, K-consult wraz z Case Logic, Lexar, Bandrige. Laboratoria fotograficzne Lafob i Fotopoza sponsorowały wykonanie odbitek. Powstał katalog wystawy zawierający nagrodzone zdjęcia, w przygotowaniu jest skomponowany z konkursowych prac kalendarz na rok 2010, będący dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa rokiem 50-lecia jego działalności.
Agnieszka Szygendowska, kurator wystawy
Biała Fabryka
Każdy łodzianin chyba wie,
że na końcu Pietryny????..
postawił fabrykę pan ?Ge?
inni mówią ?pan Ga?
Nie ma rymu ? jestem bardzo zła.
Pan Gajer czy Gejer
To jest ważna sprawa
Wiersze o fabryce?
O! to jest zabawa
historia, robotnik, wyzysk, tradycja,
pomysł, pieniądze, Piotrkowska ulica,
miłość, staw, park, wspomnienie,
że stoi tak długo, od nowa, nowiutka,
Taka sama niby wszystkie
A jednak????..Biała.
Rafał Granczka
Publiczne Gimnazjum nr 40
Wiersze podarowane przez Koło Regionalne przy Publicznym Gimnazjum nr 40 dla organizatorów konkursu fotograficznego "Biała Fabryka w obiektywie"
Komin pana Geyera
Przyjechał do Łodzi cudzoziemiec
Był to pan Geyer z Niemiec
Z pięknej Saksonii pochodził
Bo tam się wszak przecież urodził.
Zaczynał u nas od zera
Aż doszedł do milionera.
Kupił działkę przy Jasieni
z zamiarem, że coś zmieni.
I tak też się stało.
Postawił wiec komin duży,
Nikt go na pewno nie zburzy.
Był pierwszy, kulisty, jedyny ?
Duma naszej Pietryny.
Członkowie Koła Regionalnego
przy Publicznym Gimnazjum nr 40 w Łodzi
Oda do fabryki
Biała Fabryko, ty nad poziomy wylatuj!
Potęgo tkalnicza!
Tyś wielka i biała.
Sławnaś się stała,
boś Łodzi dumy przydawała.
Twym właścicielem był Geyer z Saksonii-
Ten, co zaczął od zera,
A wkrótce robił za milionera.
Postawił Cię tutaj i cieszył się z tego,
boś w dobrym punkcie miasta zbudowana
z kominem wysokim zaprojektowana.
Dzisiaj jesteś łódzkim zabytkiem
Świecisz i błyszczysz zasłużonym zbytkiem.
Ludzie zewsząd Cię odwiedzają ?
Twoim nowym wyglądem zachwycają.
Napisałam ten wierszyk, bo jesteś taka?,
Jak ja ? dziewczyna z Górniaka.
Dumna, szczęśliwa, wierząca w swą potęgę
Bo zawsze taka jak Ty ? w Łodzi swej będę.
Karolina Miksa
Publiczne Gimnazjum nr 40 w Łodzi