Wystawa czynna od 28 czerwca do 31 grudnia 2011 r.
W Centralnym Muzeum Włókiennictwa kolekcja współczesnej tkaniny artystycznej, gromadzonej od 1960 roku, liczy bez mała 2000 prac. Wśród nich większość stanowią przykłady wywodzące się z kręgu głośnej „polskiej szkoły tkaniny”, na stałe zajmującej miejsce w leksykonach współczesnej sztuki.
Z perspektywy półwiecza warto się przyjrzeć zachodzącym w polskiej nowej tkaninie zmianom: ewolucji form i obszarów, będących przedmiotem zainteresowania artystów. Interpretacje tradycyjnego kanonu, dokonane przez pierwszych z nich, stały się punktem wyjścia dla następnych generacji, których udziałem stały się nowe odczytania wzorca i nowe komentarze.
Z bogatego zbioru muzeum zostaną przedstawione pionierskie prace, m.in.: Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Sadleya, Józefa Łukomskiego, Urszuli Plewki-Schmidt, a także Marii Ewy Andryszczak, Anny Goebel, Włodzimierza Cygana, Jolanty Rudzkiej-Habisiak, Janusza Kucharskiego.
Przedstawione zostaną również reinterpretacje w tkaninie podejmowane przez malarzy, grafików, rzeźbiarzy, dizajnerów i oczywiście twórców intermedialnych: Marię Jaremę, Jadwigę Maziarską, Kajetana Sosnowskiego, Teresę Byszewską, Mariana Stępaka oraz przez niezależnych twórców polskiej sztuki, udzielających się ostatnio także w sztuce tkaniny – Krystynę Jałkiewicz i Agnieszkę Kopeć.
Małgorzata Wróblewska Markiewicz
Centralne Muzeum Wlókiennictwa, bud. D, II p. (nowe skrzydło)
Fot. Lech Andrzejewski
powrót do góry