Od 15 listopada do 16 grudnia 2012 r. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi będzie prezentowana wystawa Kalendarium Łodzi 1939-1989. Od czterech kultur do monokultury, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.
Wystawa przedstawia kalendarium najważniejszych wydarzeń politycznych, kulturalnych i gospodarczych Łodzi w półwieczu 1939-1989. Miasto było wtedy wraz całym krajem poddane wpływowi ustrojów totalitarnych i przeżyło znaczące przeobrażenia demograficzne, gospodarcze i społeczne.
Autorzy przypomnieli lub wyciągnęli na światło dzienne wiele ważnych postaci i wydarzeń nieobecnych lub mało obecnych w świadomości historycznej łodzian, np. dotyczących strajków i demonstracji, historii Kościoła i opozycji (z represjami włącznie), dużych katastrof, najpoważniejszych zbrodni kryminalnych. Znaleźli wiele ciekawych, nowych zdjęć ilustrujących opisywane wydarzenia.
Wystawa składa się z 50 paneli, z których każdy opowiada o tym, co wydarzyło się w ciągu roku. Autorami scenariusza wystawy są: Magda Zapolska-Downar, Krzysztof Latocha, Artur Ossowski i Paweł Spodenkiewicz. Projekt plastyczny opracowała Milena Romanowska.
Komisarz wystawy - Paweł Spodenkiewicz
Kontakt dla mediów: Marzena Kumosińska, asystent prasowy, (42) 616-27-47, +48 662 125 951, media.lodz@ipn.gov.pl