Wystawa towarzysząca „14 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny, Łódź 2013”, zorganizowana we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi.0
Czynna od 13 lutego do 17 marca 2013 r.
Wystawa „ASP. Rocznik 2012” prezentuje najlepsze dyplomy Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, powstałe na 4 wydziałach uczelni: Wydziale Grafiki i Malarstwa, Wydziale Tkaniny i Ubioru, Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz oraz Wydziale Sztuk Wizualnych.
Założeniem przedsięwzięcia jest promocja absolwentów i samej Akademii. Nasi dyplomanci już w czasie studiów podejmuję współpracę z firmami, a te często staje się sponsorami ich dyplomów i późniejszymi pracodawcami. Użycie nowoczesnych technologii i materiałów bezwarunkowo wiąże się bowiem ze współdziałaniem studentów z przedsiębiorstwami już na etapie projektowym. Dyplomy tworzą obecnie bardzo rozbudowane całości, wyczerpująco opracowując swoje tematy. Towarzyszą im rozmaite dodatkowe elementy zastosowania prezentowanych rozwiązań funkcji w konkretnej przestrzeni.
Wydział Grafiki i Malarstwa pokazuje dorobek studentów z dziedzin projektowania graficznego, grafiki wydawniczej, malarstwa oraz grafiki warsztatowej. Z Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz pochodzą eksponowane prototypy i modele powstałe w trakcie zajęć dydaktycznych z dziedziny projektowania wzorniczego, projektowania produktu, komunikacji wizualnej. Absolwenci Tkaniny i Ubioru są twórcami oglądanych na wystawie „Rocznik 2012” kolekcji ubrań, tkanin, biżuterii, obuwia, prac malarskich, dywanów i gobelinów, natomiast młodzi artyści z Wydziału Sztuk Wizualnych są autorami prac z dziedziny rzeźby i instalacji przestrzennych.
Miejscem ekspozycji jest Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi znane z prężnej działalności wystawienniczej, gwarantujące wysoką frekwencję publiczności. Udostępnione Akademii sale Muzeum umożliwiają idealne wyeksponowanie dyplomów, które prezentowane są również w katalogu wydanym z tej okazji. Jednocześnie wystawa ma charakter konkursowy.
W wyniku głosowania komisja przyznała 3 medale oraz 12 wyróżnień.
1. złoty medal - Hubert Kolański
Wydział Tkaniny i Ubioru
Tytuł kolekcji: DÉMODÉ – kolekcja ubiorów unikatowych
Pracownia Projektowania Ubioru: dr hab. Sylwia Romecka
oraz za prace z Pracowni Projektowania Obuwia i Galanterii Skórzanej: prof. Irminy Aksamitowskiej-Szadkowskiej
2. srebrny medal - Beata Nikolajczyk
Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz
Tytuł pracy: BLOOK – moduły z tektury falistej umożliwiające funkcjonalną aranżację przestrzeni publicznej.
Pracownia Projektowania Systemów Wzorniczych
promotor: dr hab. Mariusz Włodarczyk, Prof. ASP
3. brązowy medal - Agnieszka Chowaniec
Wydział Tkaniny i Ubioru
Tytuł pracy: “MISZMASZ”
Pracownia Innowacyjnych Obiektów do Wnętrz, Dywanu i Gobelinu
Pod kierownictwem prof. Jolanty Rudzkiej Habisiak.
Za pracę: “Space Invaders” powstałą w Pracowni Tkaniny Dekoracyjnej pod kierownictwem prof. Krystyny Górskiej
oraz za pracę z rzeźby powstałą w Pracowni profesora Zbigniewa Dudka.
Wyróżnieni:
1. Aleksandra Grudzińska
2. Marta Oleszkiewicz
3. Katarzyna Czerwińska
4. Katarzyna Dudkiewicz
5. Magdalena Gonera
6. Kamila Turkowska
7. Rafał Kowalczyk
8. Katarzyna Gołaszewska
9. Michał Romaniuk
10. Joanna Kaczmarek
11. Monika Błażusiak
12. Patrycja Sprada