Wystawa towarzysząca 14 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny, czynna od 6 maja do 20 października 2013 r.
Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej jest najstarszą z wystaw towarzyszących pokazowi międzynarodowemu. Od 35 lat przedstawia najnowsze dokonania polskich twórców sztuki włókna, reprezentujących środowiska i uczelnie artystyczne z całego kraju. Już po raz czwarty wystawa zostanie przedstawiona w zabytkowych wnętrzach XIX-wiecznej fabryki Ludwika Geyera, siedzibie Centralnego Muzeum Włókiennictwa.
Zobaczymy: zawsze dobrą klasykę, w postaci prac tkanych na krosnach (gobelin, kilim, żakard); kompozycje, w których zostały wykorzystane techniki „domowe”: haft, koronka, ręczne i maszynowe szycie czy szydełkowanie oraz odważne eksperymenty z nowymi materiałami i technologiami. Są dzieła z przesłaniem i prace o silnych walorach estetyzujących. Bogactwo warstwy formalnej oraz różnorodna tematyka – to cechy charakterystyczne dla prac wykonywanych przy użyciu tekstylnego medium.
W Ogólnopolskich Wystawach Tkaniny Unikatowej, organizowanych od 1978 roku, dotychczas wzięło udział ponad czterystu autorów. Dla wielu z nich, łódzkie konkursowe przeglądy, stanowiły i stanowią miejsce debiutu oraz początek prawdziwych sukcesów artystycznych. Kolejne wystawy są inspirującymi konfrontacjami oraz podsumowaniem aktualnych poszukiwań, tendencji, nurtów obecnych w polskiej sztuce tkaniny. Do tych wystaw artyści chcą wracać. Do dzisiaj, każda z edycji łączy twórców kilku pokoleń.
W 12 Ogólnopolskiej Wystawie Tkaniny Unikatowej tradycyjnie biorą udział nowicjusze i nestorzy. Zobaczymy 76 kompozycji zakwalifikowanych przez ogólnopolskie Jury, w tym 7 nominowanych do nagrody za najlepszą pracę.
Małgorzata Wróblewska Markiewicz
Kurator wystawy
Laureatką 12 Ogólnopolskiej Wystawy Tkaniny Unikatowej została Małgorzata Matuszewska za pracę ''STRUKTURA '', 2012.
Nagrodę przyznało Jury 14 Międzynarodowego Triennale Tkaniny, w skład którego weszli: Norbert Zawisza (Polska) – przewodniczący, Ewa Latkowska Żychska (Polska), Pilat Tobón (Kolumbia), Carol Russel (USA), Hiroko Watanabe (Japonia).
Małgorzata Matuszewska jest ubiegłoroczną dyplomantką Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Młoda Artystka próbuje swych sił w różnych dyscyplinach plastycznych: od sztuki projektowania biżuterii i bliskich związków ze światem mody po grafikę i tkaninę, z której technicznymi walorami i możliwościami zapoznawała się podczas studiów. W jej kompozycjach bogactwo technik tkackich zostało przetłumaczone na ręcznie kształtowane formy, łączone i klejone w monumentalne kompozycje. W swoich pracach Małgorzata Matuszewska analizuje świat organiczny, ten w makro i w mikro skali, widziany przez szkło mikroskopu. W bogactwie struktur i faktur, w organizacji kształtów form biologicznych, dostrzega matematyczną konsekwencję jego budowy.
Od 2007 roku Artystka wzięła już udział w wystawach: Holownia (Legnicki Festiwal SREBRO, 2007); Transtkanina. W kręgu tkaniny PWSSP i ASP w Łodzi (wystawa towarzysząca 12 MTT), Miejska Galeria Sztuki (OPS, Łódź 2007); Złote Kreacje. Jubileusz 50-lecia sztuki projektowania biżuterii w ASP w Łodzi (2008); Wystawa Pracowni Tkaniny Eksperymentalnej (wystawa prac studentów i pedagogów), Galeria Pentagon (Radom 2012). Brała udział w konkursach: Złota Nitka 2009 (Fashion Week Poland, Hala Expo, Łódź 2009); Projekt 2009 i Projekt 2010, Galeria Kobro (ASP Łódź 2009 i 2010). Otrzymała Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie „Chopin – kształt muzyki” (10 Targi Biżuterii i Zegarków „Złoto Srebro Czas”, Warszawa 2010) oraz 1 nagrodę w Konkursie na małą formę graficzną w ASP w Łodzi (2012).
Laureatką Nagrody Specjalnej przyznanej przez Jury 14 Międzynarodowego Triennale Tkaniny na 12 Ogólnopolskiej Wystawie Tkaniny Unikatowej została Aleksandra Gaca
Aleksandra Gaca jest łodzianką od lat mieszkającą w Holandii. W Hadze ukończyła Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten (Królewską Akademię Sztuk Pięknych) w 1997. Tkaniną zainteresowała się na studiach. Zafascynowała Ją „technika tkania oraz możliwości stworzenia własnej konstrukcji”. Eksperymentuje z rozmaitymi splotami i różnorodnymi materiałami, by tworzyć tkaniny o trójwymiarowych strukturach. Lata poszukiwań sprawiły, iż efekty przestrzenne w Jej tkaninach stały się coraz wyrazistsze. Tak powstała seria „Architextile”. Tkaniny z tej serii łączą w sobie walory artystyczne i akustyczne – reliefowana wypukłościami powierzchnia powoduje, iż materiały te pochłaniają fale dźwiękowe skuteczniej niż płaskie tkaniny, lepiej wyciszając otoczenie. „Architextile” są odpowiedzią na poszukiwane relacje tkaniny z architekturą, na włączenie tkaniny do aranżacji nowoczesnych wnętrz. Inspiracje Aleksandra Gaca czerpie właśnie z architektury i z bogactwa konfiguracji form geometrycznych.
Artystka brała udział w wielu wystawach, zarówno w Holandii, jak i w Polsce. Należą do nich: Made in Tilburg, Audax Textiel Museum (Tilburg, Holandia 2004); High tech low tech – Design between tradition and innovation, Audax Textiel Museum (Tilburg, Holandia 2006); wystawa indywidualna, Galeria INTERMEZZO, Dordrecht (Holandia, 2007); Thinking different thinking jacquard, Textile Kultur Haslach, (Haslach, Austria, 2009); Vormgeving met een kus, Gallerie Lous Martin ( Delft, Holandia 2011); Architextile, Galeria Eend & CO (Boskoop, Holandia 2011); Who are you?, Łódź Design Festival (Łódź 2012); The textile show by Yksi, Dutch Design Week (Eindhoven, Holandia 2012); Metaforma (wystawa indywidualna), Kraków 2012 Jest laureatką I nagrody na Design District, Zaandam (Holandia, 2012); I nagrody w kategorii Best Professional Product na Dutch Design Week (Holandia 2012); została także wyróżniona tytułem Kreator Absolutny na Design Alive Awards 2012, Łódź Design Festival (Łódź 2012).
Nominowani artyści:
Nominacje zostały przyznane przez Jury 12 Ogólnopolskiej Wystawy Tkaniny Unikatowej i 10 Ogólnopolskiej Wystawy Miniatury Tkackiej, w skład którego weszli: Norbert Zawisza (przewodniczący), Elżbieta Fuchs (Łódź), Dorota Grynczel (Warszawa), Wojciech Jaskółka (Kraków), Ewa Maria Poradowska-Werszler (Wrocław), Jędrzej Stępak (Poznań), Małgorzata Wróblewska Markiewicz (sekretarz), Agata Zielińska Głowacka (Gdynia), Konrad Zych (Łódź). Jury obradowało w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w dniu 14 stycznia 2013.
Wystawa czynna od 6 maja do 20 października 2013 r.
Wystawę zrealizowano dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Łodzi oraz Friends of Fibre Art International.
powrót do góry