plan muzeum godziny otwarcia cennik dla grup zorganizowanych kontakt
english language
„Po drugiej stronie lustra”, 2001
„Po drugiej stronie lustra”, 2001

„Zapis w kolorze” z cyklu „Pismo”, 1981
„Zapis w kolorze” z cyklu „Pismo”, 1981

„3m x 3m” (dyptyk), 2006
„3m x 3m” (dyptyk), 2006

6, 7 i... Maria Ewa Andryszczak - Tkanina

Wystawa czynna od 24 czerwca do 28 września 2014 r.

Maria Ewa Andryszczak urodziła się w Warszawie w 1944 roku. W 1968 ukończyła Wydział Architektury Wnętrz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, a w 1977 roku Podyplomowe Studium Scenografii Teatralnej i Filmowej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się architekturą wnętrz, wystawiennictwem, tkaniną unikatową. Nie tylko tworzy sztukę, ale także ją analizuje i opisuje. Artystka brała udział w akcjach plenerowych, prezentowała swoje prace na licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, jak również podczas ekspozycji indywidualnych. Jej tkaniny znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, w gmachach użyteczności publicznej w Polsce oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

„6, 7 i …” to wystawa retrospektywna, „zbierająca” prace Artystki, od najwcześniejszych, powstałych w latach 70. Pokażemy kompozycje zdecydowanie wkraczające w przestrzeń, rzeźbiarskie i dynamicznie, dobrze reprezentujące zjawisko „polskiej szkoły tkaniny”. Będą również precyzyjnie wytkane gobeliny z mistrzowskiego 7-elementowego cyklu „Ściany”, łączące malarski gest z metaforycznym przesłaniem. Przedstawimy nadto szereg prac o formach kruchych i ulotnych, operujących swoistym „przeplotem” materii i światła. Przygotowane zostaną instalacje; przewidziane są akcje performatywne.

Proponowaną przez Artystkę różnorodność, często niekonwencjonalność użytych środków łączy emocjonalna pasja, ciekawość świata i baczna obserwacja, introspekcja i autorska wyobraźnia, acz „wymagają dostrzeżenia podobieństw w rzeczach niepodobnych”.

I uwaga – Maria Ewa Andryszczak zaprasza i zachęca do wspólnych działań, do udziału w budowie obrazów, związanych z kompozycjami: „Pasjanse mojej mamy” oraz „Dla Feliny”.

 

Małgorzata Wróblewska Markiewicz

powrót do góry