plan muzeum godziny otwarcia cennik dla grup zorganizowanych kontakt
english language






















Fot. Lech Andrzejewski
Fot. Lech Andrzejewski

Łódź, Norrköping – miasta włókniarzy 1950-1970

Zapraszamy do wizyty w symbolicznym miasteczku, gdzie w witrynach sklepowych wystawiono artykuły tekstylne wyprodukowane w latach 50. i 60. w fabrykach Łodzi i Norrköping, a w polsko-szwedzkim kinie wyświetlany jest film o pracy i życiu mieszkańców obu miast. Miasteczko zostało „wyczarowane” w naszym muzeum na rzecz realizacji projektu „Łódź, Norrköping – miasta włókniarzy 1950-1970". Dotyczy on realiów życia i pracy w dwóch ośrodkach włókienniczych, czyli Łodzi oraz szwedzkim Norrköping po zapadnięciu w Europie "żelaznej kurtyny", a konkretnie w dwudziestoleciu pomiędzy rokiem 1950 a 1970.

Projekt zawiera dwie części:

Część I to historie zapamiętane, zestawione w formie prezentacji multimedialnej zawierającej wybrane fragmenty wywiadów z dawnymi pracownikami fabryk włókienniczych obu miast, wzbogaconej fotografiami. Wywiady z łódzkimi włókniarzami przeprowadziły uczennice łódzkich szkół ponadpodstawowych pod opieką kuratora projektu. Dziewczęta rozmawiały z siedmioma osobami, które zechciały podzielić się swoją wiedzą i wspomnieniami o Łodzi włókienniczej z lat 1950-1970. Są to opowieści ludzi, którzy pracowali bezpośrednio w produkcji, jak również przedstawicieli kadry inżynierskiej. Pierwsza wypowiedź należy do osoby wywodzącej się z rodu fabrykanckiego. Fragmenty dotyczące tego samego przedziału czasowego zostały wybrane z udostępnionych przez Norrköpings Stadmuseum tekstów wywiadów z tamtejszymi pracownikami zakładów tekstylnych. Te osobiste relacje układają się w wielobarwną opowieść o pracy i życiu codziennym w miastach, których tożsamość definiowana była przez przemysł włókienniczy.

Część II projektu polega na zestawieniu obiektów materialnych w postaci wystawy przykładowych produktów tekstylnych (wzorniki i gotowe artykuły) powstałych w przedziale 1950-1970 w zakładach działających w Łodzi i Norrköping. Prezentowane fragmenty tkanin, przykłady wzornictwa, sukienki i inne elementy odzieży „opowiadają” o jakości, stylistyce i estetyce produkcji obu ośrodków.

Gości odwiedzających polsko-szwedzkie miasteczko zachęcam do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czy istniały, a jeśli tak, to na czym polegały istotne różnice w funkcjonowaniu tych dwóch centrów włókienniczych usytuowanych po przeciwnych stronach Bałtyku i po przeciwnych stronach „żelaznej kurtyny”. Jeśli nawet zaprezentowany materiał nie pozwoli na sformułowanie jednoznacznych opinii, to na pewno zachęci do refleksji, wspomnień lub poznania dawnego włókniarskiego życia i klimatu tamtych lat.

Kurator wystawy: Agnieszka Szygendowska

 

Materiały audio-video:

Utwory udostępnione na zasadach licencji Creative Common CC-BY-NC-SA

 

 

Projekt otrzymał dofinansowanie z Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm jutra”.

 

Wystawa czynna od 14.11.2014 do 31.01.2015.

powrót do góry