W końcu lat 90. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi –w ramach cyklu „Z wizytą w muzeum” – zorganizowana została wystawa „Strój kobiety z okresu secesji”, na której zaprezentowano prace dyplomowe uczniów Zespołu Szkół Odzieżowych nr 1 w Łodzi. Na 25 manekinach krawieckich (o wysokości 90 cm) wyeksponowano 89 elementów odzieży stanowiącej repliki ubioru secesyjnego. Prace zostały zrealizowane przez uczniów pod merytoryczną opieką mgr Marii Wojciechowskiej-Zalewskiej. Młodzi adepci sztuki krawieckiej mieli okazję zapoznać się z materiałami ikonograficznymi, udostępnionymi przez bibliotekę CMW oraz z autentycznymi obiektami pochodzącymi z k. XIX i pocz. XX w., znajdującymi się w zbiorach Działu Odzieży.
W 2010 r. Zespół Szkół Odzieżowych nr 1 w Łodzi przekazał muzeum kolekcję, wzbogaconą o kolejne realizacje – repliki ubiorów typowych dla okresów historycznych, począwszy od średniowiecza aż po XIX w. Każdy uszyty przez uczniów element odzieży był poprzedzony wykonanym z tkanin zastępczych pierwowzorem, który poddawano korekcie i eliminowano ewentualne błędy w kroju i dekoracji.
Obiekty będące przedmiotem darowizny Zespołu Szkół Odzieżowych nr 1 w Łodzi zostały częściowo zaprezentowane publiczności w 2013 r. na wystawie „Historia mody w pigułce”. Obecnie zapraszamy do obejrzenia całej kolekcji miniaturowych strojów.
Katarzyna Witas
Wystawa czynna od 3 lutego do 2 sierpnia 2015 r. (3 piętro, budynek A)
Fot. Lech Andrzejewski
powrót do góry