plan muzeum godziny otwarcia cennik dla grup zorganizowanych kontakt
english language
Fot. 1-10 Lech Andrzejewski
Fot. 1-10 Lech Andrzejewski

















Fot.1-10 Lech Andrzejewski
Fot.1-10 Lech Andrzejewski

Na zdjęciu, od lewej: Matvej Vaisberg, Jakub Szymczuk
Mat. Organizatora (UML)
Na zdjęciu, od lewej: Matvej Vaisberg, Jakub Szymczuk Mat. Organizatora (UML)

Ściana

Jakub Szymczuk (fotografie), Matvej Vaisberg (obrazy).

"Ściana" ukraińskiego artysty Matveja Vaisberga to nie tylko dzieło artystyczne, ale i dokument historyczny. W pewnym momencie ubiegłorocznych krwawych wydarzeń na kijowskim Majdanie malarz wyszedł ze sztalugami na tę heroiczną scenę i zaczął malować. Niemal od razu pojawili się obok niego agenci Berkutu, którzy chcieli zniszczyć obrazy, grożąc jednocześnie Wajsbergowi uwięzieniem. Artysta nie przerwał jednak pracy i kontynuował ją, gdy Ukraina miała już nowy rząd.

Ostatecznie powstała kompozycja składająca się z 28 obrazów. Artysta nadał jej symboliczny tytuł „Ściana”. Można w tym widzieć mur, na którym pozostały krwawe ślady bohaterskiego zrywu. Sam Wajsberg mówi jednak, że chciałby, aby w jego „Ścianie” widzieć również wyłom prowadzący do lepszej przyszłości Ukrainy.

„Ściana” była w całości pokazywana w wielu ukraińskich miastach oraz Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Londynie. Poszczególne obrazy pokazywano także w galeriach w Nowym Jorku i Berlinie

Polska ekspozycja „Ściany” została przygotowana z inicjatywy Wicemarszałek Sejmu RP Elżbiety Radziszewskiej. Kontrapunktem dla obrazów Wajsberga są przejmujące fotografie przedstawiające krwawe wydarzenia na Majdanie autorstwa fotoreportera „Gościa Niedzielnego” Jakuba Szymczuka, za które ów młody artysta-fotografik otrzymał wiele prestiżowych nagród.

Wystawa była dotąd prezentowana w gmachu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz w galerii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Podczas otwarcia wystawy w Sejmie marszałek Radosław Sikorski powiedział: „To był duch Solidarności, duch naszej walki o wolność, z którym wielu Polaków się identyfikuje. Widzieliśmy bohaterów, tych którzy zginęli, walczyli, ale także tych, którzy tyle dni protestowali na mrozie przeciwko niesprawiedliwej władzy. Tego wspaniałego ducha Solidarności można również dostrzec w dziełach panów Wajsberga i Szymczuka”.

Biogramy twórców:

MATVEY VAISBERG, ur. 1958 w Kijowie, ukończył Państwową Średnią Szkołę Plastyczną im. Tarasa Szewczenki (1977) i Kijowski Instytut Poligraficzny – Wydział Grafiki Książkowej (1985).

Od 1989 roku bierze udział w wielu wystawach, organizowanych na Ukrainie i za granicą, miał również ponad 15 wystaw indywidualnych. Dzieła artysty udostępniane na aukcjach krajowych i zagranicznych, znajdują się w zbiorach licznych muzeów ukraińskich oraz w prywatnych kolekcjach amerykańskich i europejskich.

JAKUB SZYMCZUK, ur. 1985 w Warszawie. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Fotografią prasową zajmuje się zawodowo od 10 lat. Współpracował m. in. z dziennikiem "Polska The Times". Obecnie na stałe związany z tygodnikiem "Gość Niedzielny". Jego zdjęcia wystawiane były m. in. w Parlamencie Europejskim oraz na Warszawskim Placu Zamkowym.

Laureat nagród: Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press Photo 2004-2014 - ZDJĘCIE DEKADY, Grand Press Photo 2014 - ZDJĘCIE ROKU.

Materiały Organizatora (Urzędu Miasta Łodzi)

Wystawa czynna od 15.04 do 23.04.2015.

powrót do góry