Wystawa czynna od 9 maja do 9 października 2016 r.
Wystawa towarzysząca "15 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny, Łódź 2016".
Od kilku dziesięcioleci tekstylne medium jest dobrze zauważalne na forum sztuki. „Tkanina artystyczna”, „polska szkoła tkaniny”, „nowa tkanina”, „miękka rzeźba”, „sztuka włókna”, „tekstylne medium”, „tekstylny design”, „tekstylne graffiti” – to terminy jakże często pojawiające się w opisach zjawisk występujących we współczesnej plastyce.
Fascynacja tekstylnym medium jest efektem dostrzeżenia w nim olbrzymich możliwości materiałowych i warsztatowych – pociągającej oferty o wręcz nieograniczonym potencjale. I nic w tym dziwnego, bowiem tekstylna materia jest rzeczywiście wyjątkowa. Istnieje zarówno w układzie linearnym (nić, włókno), jak i płaszczyzny (tkanina) czy form trójwymiarowych. Bywa abstrakcyjną konstrukcją, technicznym wyrobem przemysłowym, artykułem użytkowo-dekoracyjnym; pełni funkcje symboliczne, propagandowe, sakralne. Ma nawet swoje „życie po życiu” w postaci recyklingowanych wyrobów konfekcjonowanych.
Po włókno, jako medium, sięgają nie tylko tkacze, ale i rzeźbiarze, instalatorzy, performerzy, bo postrzegają je jako atrakcyjne, bardzo nowoczesne, pełne możliwości formalnych i ideowych. Uważają, iż jest niezwykle pożyteczne przy opisywaniu współczesnych zjawisk, wyrażaniu poglądów, myśli, idei czy komentarzy do współczesności. Zwracają uwagę, iż immanentne aspekty tkaniny: głębokie osadzenie w tradycji i uniwersalizm dają szansę na uchwycenie czegoś co najważniejsze, co nadaje sens i co łączy z sacrum. Tkaninowy atut zespalania z niezwykle rozbudowaną przeszłością jest postrzegany jako wyzwanie dla przyszłości, gdzie to co „nowe” z powodzeniem łączy się ze „starym”.
Najnowsze realizacje w tekstylnej materii przedstawia 13 Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej. Cykliczna ekspozycja, zainaugurowana w Łodzi w 1978 roku, już po raz piąty została przygotowana przez Centralne Muzeum Włókiennictwa. Od 9 maja do 9 października 2016 będzie można oglądać 75 prac wyłonionych w drodze konkursu, a w dniu wernisażu poznaliśmy laureata nagrody za najlepszą pracę 13. edycji wystawy.
Nagroda za najlepszą pracę 13 Ogólnopolskiej Wystawy Tkaniny Unikatowej została przyznana Pawłowi Kiełpińskiemu, który ukończył poznańską PWSSP (ob. UA) w 1995 roku.
Klasycznie tkany gobelin, zatytułowany „Stalowy”, łudzący iluzją przestrzennego reliefu, został wybrany przez międzynarodowe jury 15 MTT spośród 14 kompozycji, nominowanych w styczniu br. przez ogólnopolskie jury, kwalifikujące prace na wystawę.
Małgorzata Wróblewska Markiewicz
Wystawę oglądać można do 9 października w budynku A muzeum ( III piętro).
Informacja o uczestnikach wystawy: http://muzeumwlokiennictwa.pl/aktualna-wystawa
Film o wystawie: https://youtu.be/0O7A85A7uSU
Wystawa współfinansowana ze środków Miasta Łodzi.
Wystawie towarzyszy katalog stanowiący przekrojową prezentację aktualnych polskich poszukiwań i rozwiązań w obszarze sztuki włókna. Katalog zawiera prezentację każdego z uczestników wystawy oraz dokumentację jego działalności artystycznej, w tym poglądów twórców nt. tekstylnego medium i jego roli w opisie współczesności.
Katalog wystawy został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Łodzi.
Patronaty medialne