Program:
11.30 – kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Łódzka praczka”. Pokażemy, jak działały ciekawe i niezwykle pomysłowe maszyny do prania zgromadzone na wystawie, jakich środków kiedyś używano oraz opowiemy o tym, jak pracochłonnym zajęciem było pranie. Domek nr 4 (Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej)
12.00 – spotkanie z pracownikiem Działu Technik Włókienniczych, na którym usłyszymy opowieść o dziejach prania i sprzętu, którym się posługiwano. Dowiemy się, skąd wzięło się słowo „prać”, a także powiemy o magicznych właściwościach, służących do prania, kijanek.
sala maszyn – parter, Budynek A (Biała Fabryka)
12.30 – spotkanie z pracownikiem Działu Konserwacji. Poznamy, na czym polega praca muzealnego konserwatora tkanin, z jakimi wyzwaniami trzeba się w jej trakcie zmierzyć oraz jakie techniki są stosowane przy renowacji odzieży i sztandarów.
wystawa odzieży „Z modą przez XX wiek” – I piętro, Budynek C (Biała Fabryka)
14.30 – „Owca w swetrze, czyli dlaczego temperatura prania ma znaczenie” - warsztaty artystyczne poświęcone tkaninom, ich powstawaniu, barwieniu i konserwacji. Uczestnicy poznają dawne i współczesne sposoby czyszczenia i konserwacji odzieży, dowiedzą się, co łączy owcę i sweter oraz stworzą prace techniką aplikacji.
Koszt- 2 zł.
Zapisy: edukacja@muzeumwlokiennictwa.pl tel. 42 684 61 15
Domek nr 4 (Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej)