Biała Fabryka, sala kinowa (budynek B, 3 piętro)
11.00.-12.00 – spotkanie z Senatorem Ryszardem Bonisławskim, miłośnikiem Łodzi, wielkim znawcą jej historii, a także wieloletnim przewodnikiem po Łodzi i regionie łódzkim. Temat prania stanowi doskonały punkt wyjścia do opowiedzenia historii Łodzi, szczególnie tej małej – codziennej, jak i tej obejmującej najważniejsze wydarzenia historyczne. Przypomnimy historię Łodzi i codziennego życia jej mieszkańców na przestrzeni XX wieku.
12.00-13.00 – „Mistrz – pralnik”. Spotkanie ze Zdzisławem Wegenko, pralnikiem w trzecim pokoleniu, synem właściciela Pralni Chemicznej i Farbiarni przy ulicy Pomorskiej 28.
Pan Zdzisław Wegenko w ciekawy, gawędziarski sposób, opowie o tym czy łatwo było zostać mistrzem cechu pralników i farbiarzy, jak wyglądała nauka zawodu i późniejsze egzaminy, jakie były techniki prania oraz jak i dlaczego zmieniało się to na przestrzeni lat.
13.00-13.30 – spotkanie z Klaudyną Kukułą, inżynierem włókiennikiem, pracownikiem Działu Tkaniny Przemysłowej. Na zaprezentowanych przykładach dowiemy się jak rozpoznać z czego zrobiona jest tkanina. Pokazane zostaną próbki tkanin sztucznych i naturalnych. Poznamy także znaczenie symboli umieszczanych na metkach ubrań oraz zasady konserwacji tkanin.
Domek nr 4 (Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej)
13.30-14.00 – kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Łódzka praczka”. Pokażemy, jak działały ciekawe i niezwykle pomysłowe maszyny do prania zgromadzone na wystawie, jakich środków piorących kiedyś używano oraz opowiemy o tym, jak pracochłonnym zajęciem było pranie.
14.00-15.00 – „Szop pracz i jego sweterek” – warsztaty artystyczne dla dzieci poświęcone tkaninom – ich powstawaniu, barwieniu i konserwacji. Uczestnicy poznają dawne i współczesne sposoby czyszczenia i dbania o odzież oraz stworzą prace w technice aplikacji.
Koszt- 2 zł.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.