2 września 2014 roku jednodniowa specjalna prezentacja monumentalnych haftów „Bitwa pod Grunwaldem” oraz „Sobieski pod Wiedniem” (w godz. 9.00 - 17.00 II piętro bud. D).
Fot. Lech Andrzejewski
Monumentalny haft „Jan III Sobieski pod Wiedniem” (replika obrazu Jana Matejki) został zrealizowany przez 53 osobową grupę twórców z Fundacji Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im. Św. Królowej Jadwigi w Częstochowie. W ten sposób upamiętnili oni 330 rocznicę bitwy stoczonej między wojskami koalicji chrześcijańskiej i armią turecką, która odbyła się pod Wiedniem w 1683 r. Wykonanie dzieła w skali 1:1 o wymiarach 458 x 894 cm zajęło blisko 3 lata. Oryginał obrazu mistrza Matejki znajduje się w Muzeum Watykańskim. Do informatycznego opracowania wzoru posłużyło zdjęcie obrazu pozyskane dzięki uprzejmości prof. Józefa Szaniawskiego. Haft składa się z połączonych ze sobą 50 fragmentów kanwy, umieszczonych na specjalnie wykonanej konstrukcji nośnej, która pozwala na ich prawidłową i efektowną prezentację. Haft składa się z 9.5 miliona krzyżyków. Do jego wykonania wykorzystano nici w 220 kolorach.
To wielkie przedsięwzięcie wymagało wielu wysiłków – umiejętności organizacyjnych oraz hafciarskich, a także ogromnej wytrwałości. Twórcy wspominali, że pracowali codziennie po 5 godzin. Energii do pracy dodawała im pasja i wielkie zamiłowanie do haftu.
fot. Zygmunt Kubiak. Na zdjęciu - twórcy dzieła
"Bitwa pod Grunwaldem" to nazwa spontanicznego projektu polegającego na wyhaftowaniu haftem krzyżykowym obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" naturalnej wielkości.
Wzór haftu składa się z 50 części, ale na samym dole obrazu części są ponad trzykrotnie niższe niż pozostałe dlatego zostały podczas haftowania połączone na jednym kawałku kanwy z częściami sąsiadującymi od góry. Fragmentów, z których złożono obraz jest 40.
koszt: bilet wstępu do Muzeum - według cennika