Już za kilka dni w Łodzi odbędzie się kolejna edycja Salonu Ciekawej Książki – najważniejszej imprezy branży wydawniczej w regionie łódzkim. Ponad 50 firm zaprezentuje swoją ofertę w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Ekspozycji towarzyszyć będą konferencje naukowe, spotkania z autorami, liczne warsztaty dla dzieci i młodzieży.
W dniach 29 listopada – 1 grudnia 2013 odbędzie się w Łodzi III edycja Salonu Ciekawej Książki, organizowana przez Międzynarodowe Targi Łódzkie. Targi zagoszczą w nowym miejscu – Centralnym Muzeum Włókiennictwa przy ulicy Piotrkowskiej 282, w samym centrum miasta, w pięknych i klimatycznych wnętrzach. W październiku 2013 roku muzeum zostało wybrane przez czytelników Magazynu „National Geographic” jednym z nowych cudów Polski. Salon Ciekawej Książki będzie jednym z najważniejszych punktów, a jednocześnie zwieńczeniem obchodów Roku Juliana Tuwima w regionie łódzkim.
WYSTAWCY
W Łodzi swoją ofertę zaprezentuje ponad 50 wystawców. W ich gronie pojawią się największe firmy z branży wydawniczej: ZNAK, Nasza Księgarnia, Sonia Draga, Czarna Owca, Publicat, Agora, Księży Młyn Dom Wydawniczy, Narodowe Centrum Kultury, słowo/obraz terytoria. Bardzo dużą grupę stanowić będą wydawnictwa z ofertą dla dzieci. Swoją obecność w Łodzi potwierdziły m.in.: Media Rodzina, LITERATURA, Czarna Owieczka, Wytwórnia, Dwie Siostry, Hokus-Pokus, Tako, Akapit-Press, Ładne Halo, Zakamarki, EZOP. Podobnie jak w roku ubiegłym atrakcyjną propozycję dla siebie znajdą miłośnicy książek z bogatą przeszłością – Salonowi towarzyszyć będzie salonik antykwaryczny. Wystawcy przygotowali na targi specjalne oferty i promocje cenowe, a targi stanowić będą doskonałą okazję do zakupu prezentów świątecznych.
PROGRAM TOWARZYSZĄCY
Dopełnieniem prezentacji wydawnictw będzie bogaty program imprez towarzyszących: spotkań autorskich, paneli dyskusyjnych, prezentacji i warsztatów dla dzieci, młodzieży oraz rodziców, szkoleń dla bibliotekarzy, zorganizowanych przez wydawnictwa oraz instytucje współpracujące przy tworzeniu targów.
KONFERENCJA „O Tuwimie można nieskończenie: spotkania, akcje i publikacje w Roku Jubileuszowym"
29 listopada odbędzie się konferencja prezentująca i podsumowująca wydarzenia, które odbyły się w województwie łódzkim w ramach obchodów Roku Juliana Tuwima. Zostaną podczas niej także zaprezentowane najnowsze wydawnictwa poświęcone poecie. Udział w spotkaniach wezmą m.in. Joanna Papuzińska, Ryszard Bonisławski oraz Joanna Podolska. Organizatorami konferencji są: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Piłsudskiego, Wydawnictwo Literatura oraz Wydawnictwo Księży Młyn.
SPOTKANIA Z AUTORAMI
Podczas targów zwiedzający będą mieli okazję spotkać się ze znanymi pisarzami oraz ilustratorami książek. W Łodzi pojawią się między innymi: Mateusz Marczewski, Mariusz Czubaj, Krzysztof Beśka, Ryszard Bonisławski, Joanna Podolska, Witold Kulesza, Andrzej Swat, Jacek Indelak i wielu innych. W sobotę będzie dominowała tematyka kryminalna dzięki blokowi spotkań przygotowanych przez portal „Zbrodnia w bibliotece”. Atrakcją targów będzie spotkanie z Łódzkim Towarzystwem Przyjaciół Książki, podczas którego zostaną przedstawione rarytasy z ich zbiorów. Miłośników Łodzi z pewnością zainteresuje spotkanie z autorami ksiązki "Łódź śladami ludzi i zdarzeń. Reportaże z lat 1960-2010". Uniwersytet Łódzki przygotował cykl paneli poświęconych: mitom narodowym i ich roli w kreowaniu polityki na przykładzie państw byłej Jugosławii, twórczości Wojciecha Jerzego Hasa, Jana Jakuba Kolskiego, Filipa Bajona i Anny Jadowskiej. Jednym z gości targów będzie również profesor Witold Kulesza, który opowie o swojej najnowszej książce.
KSIĄŻKI Z AUTOGRAFEM
Na wielu stoiskach będzie można spotkać najlepszych autorów i uzyskać autograf. Będą wśród nich między innymi: Dorota Combrzyńska-Nogala, Paweł Wakuła, Izabella Klebańska, Kalina Jerzykowska, Grażyna Bąkiewicz, Ryszard Bonisławski, Roman Czejarek (szef „Lata z radiem”), Agnieszka Tyszka, Katarzyna Magier, Ida Pierelotkin, Emilia Kiereś, Ałbena Grabowska-Grzyb.
SZKOLENIE DLA BIBLIOTEKARZY „WYKORZYSTANIE INTERNETU DO OPRACOWANIA ZBIORÓW BIBLIOTECZNYCH”
Pierwszego dnia targów Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi zaprasza na szkolenie dla bibliotekarzy mające na celu pogłębienie znajomości zasobów internetowych pod kątem przydatności do katalogowania i klasyfikowania zbiorów bibliotecznych.
Inspirujące spotkania: „WIDZIEĆ WIĘCEJ. O MOŻLIWOŚCIACH KSIĄŻKI OBRAZOWEJ”
Spotkania zorganizowane przez Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki KAMIENICA 56 to miejsce wymiany doświadczeń i pomysłów na to, czym książka dla dziecka może być w edukacji, jakie znaczenia może wnosić jej forma oraz jaką wartość ma obraz oraz narracja wizualna. Podczas panelu dyskusyjnego poruszane będą kwestie możliwości wykorzystania obrazowej książki edukacyjnej, wielopoziomowość znaczeń współczesnej książki obrazowej i narracji wizualnej; techniki i narzędzia opowieści w książce wyzwalającej się ze słów. Spotkania odbędą się 29 i 30 listopada.
ŚCIANA ILUSTRATORÓW
Ściana Ilustratorów, przygotowana przez Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki ‘Kamienica 56’ oraz Polish Bookart For Children, pomyślana jest jako wielowymiarowe działanie, którego celem jest nie tylko prezentacja młodych artystów i umożliwienie wymiany kontaktów z wydawcami, ale i działania edukacyjne – wobec oglądających wystawę dzieci, rodziców i nauczycieli; praca na rzecz zmiany myślenia o książce dla dziecka i sztuce ilustracji.
WYSTAWY
- „Dokąd iść?” Wystawa prac Krystyny Lipki-Sztarbałło - wystawa z cyklu „Mistrz ilustracji” poświęcona jest niezwykłej postaci. Krystyna Lipka-Sztarbałło to nie tylko utalentowana, ceniona w świecie polska ilustratorka o rozpoznawalnym warsztacie, ale również osoba szczególnie dla polskiego ilustratorstwa i edytorstwa zasłużona. Książki z jej ilustracjami ukazały się w Polsce, Kanadzie, USA, Korei Płd, Niemczech, Czechach i Słowenii.
- Wystawa niemieckojęzycznych książek dla dzieci i młodzieży, przygotowana przy współpracy Goethe-Institut Warschau. Prezentowana kolekcja to wybór ponad pięćdziesięciu najnowszych tytułów z piętnastu renomowanych wydawnictw niemieckich, zgromadzonych po ostatnich, październikowych Targach Książki we Frankfurcie.
- Wystawa „Bałkany / Impresje” - zbiór fotografii studentów i absolwentów Katedry Fotografii PWSFTviT w Łodzi to subiektywna, wizualna podróż pełna przelotnych wrażeń, uchwyconych obrazów dalekich od widoków typowych, a także reporterskich spojrzeń przepełnionych emocjami i energią chwili.
ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSÓW
30 listopada (sobota) o godz. 12.00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego zaprasza na ogłoszenie wyników trzech konkursów zorganizowanych w ramach kampanii "Łódzkie Czyta": „Tuwimuszki Tralaluszki", „Zostań wydawcą Tuwima", „Piórem w Tuwima".
WYDARZENIA DLA DZIECI
Salonowi Ciekawej Książki towarzyszyć będzie szereg spotkań, prezentacji i warsztatów, na które zaproszone są zarówno klasy szkolne jak i dzieci z rodzicami.
Salon można będzie odwiedzać:
29 XI 2013 w godz. 10 - 18
30 XI 2013 w godz. 10 - 18
1 XII 2013 w godz. 10 - 16
Ceny biletów:
Normalny jednodniowy – 5 pln
Ulgowy jednodniowy – 3 pln
Dzieci do lat 10 - bezpłatnie
Zorganizowane grupy ze szkół wchodzą bezpłatnie na podstawie list (podpisanej i podstemplowanej przez szkołę).
Bilet targowy upoważnia również do zwiedzania ekspozycji Muzeum Włókiennictwa!!! (z wyjątkiem wystawy "Opus sacrum. Opus profanum")
Więcej informacji na stronach
http://www.facebook.com/SalonCiekawejKsiazki
* * *
Agnieszka Zdyb Kierownik Projektu tel. +48 42 632 71 64 |
Michał Dembowski, Iwona Chlewińska Specjalista ds. Promocji i Reklamy tel. + 48 42 632 69 86 |
|