Ludwik Geyer i jego fabryka - przybliżenie sylwetki założyciela fabryki Ludwika Geyera oraz historii i działalności jego zakładów w odniesieniu do najważniejszych wydarzeń z historii Łodzi; poznanie specyfiki pracy w tego typu zakładach, podstawowej terminologii związanej z architekturą oraz wzornictwa wyrobów produkowanych w fabryce Ludwika Geyera.
Abc mody - przybliżenie funkcji ubioru (ozdoba, ochrona, identyfikacja), zasad podziału na rodzaje strojów oraz podstawowych zawodów związanych z modą (krawiec, szwaczka, modystka, szewc, kreator, projektant, modelka).
Od włókna do tkaniny - zapoznanie uczestników z procesem powstawania tkanin i dzianin, ich rodzajów i gatunków oraz podstawowych różnic na podstawie próbek surowców, półproduktów i gotowych wyrobów włókienniczych.
Guzik z pętelką - przybliżenie procesu powstawania ubioru – od pojedynczego włókna przez tkaninę po gotowy ubiór, poznanie podstawowych akcesoriów krawieckich – igła, centymetr, wykrój, naparstek itp. oraz sposobów zdejmowania miary.
Kręć się, kręć wrzeciono - poznanie narzędzi i maszyn włókienniczych używanych w minionych wiekach, przybliżenie dawnych technik przędzenia i tkania oraz różnych etapów produkcji włókienniczej.
Fabryka pełna wynalazków - podróż w świat historii, nauki i techniki; maszyny włókiennicze i inne obiekty zgromadzone w muzeum będą pretekstem do opowieści na temat wynalezienia ognia, świecy, żarówki, koła, maszyny parowej, aparatu fotograficznego, druku, elektryczności, komputera, krosna tkackiego i wielu innych
Lekcja - kolekcja - spotkanie z różnymi muzealnymi kolekcjami przybliżające zagadnieniami związane z tworzeniem kolekcji, rozbudzające i rozwijające pasje kolekcjonerskie wśród uczestników.
Nie tylko tkacze - poznanie dawnych zawodów, ich specyfiki i roli, jaką odgrywały w tworzeniu oblicza miasta od momentu narodzin Łodzi przemysłowej, m. in. tkacz, prządka, krawiec, modystka, szewc, rymarz.
Życie codzienne w przedwojennej Łodzi - opowieść o realiach życia codziennego mieszkańców miasta od połowy XIX wieku do II wojny światowej; uczestnicy dowiedzą się, jak łodzianie mieszkali, pracowali, spędzali czas wolny i świętowali.
Ziemia obiecana, czyli historia powstania i rozwoju Łodzi przemysłowej - opowieść o historii powstania i rozwoju Łodzi przemysłowej ze szczególnym uwzględnieniem przestrzennego rozwoju miasta, dziejów łódzkiego przemysłu włókienniczego oraz realiów życia codziennego w Łodzi.