plan muzeum godziny otwarcia cennik dla grup zorganizowanych kontakt
english language

Geyer Music Factory 2015

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z koncertów i materiałów audio-video.

Wejście na koncerty od godz. 20.00, tradycyjnie bramą od ul. Piotrkowskiej. Wszystkie koncerty odbywają się bez względu na pogodę na powietrzu (scena zadaszona dla artystów). W razie deszczu, wzorem światowych scen na open-air, prosimy o przybycie w kurtkach przeciwdeszczowych lub pelerynach.
Bilety w cenie 15 zł są dostępne w kasie biletowej muzeum (wt., śr., pt.: 9.00-16.30; czw.: 11.00-18.30; sb., nd: 11.00-15.30). Tel.: 42 683 26 84 wewn. 132

Bilet wstępu nie gwarantuje miejsca siedzącego.
Liczba miejsc siedzących i stojących ograniczona. 

Harmonogram wydarzeń:

3 lipca, godz. 21.00 - Grzegorz Turnau
10 lipca, godz. 21.00 - Krystyna Stańko "Snik”
17 lipca, godz. 18.00-22.00 - n1m - Noc jednego muzeum
24 lipca, godz. 21.00 - Elżbieta Adamiak „Trwaj chwilo, trwaj”
31 lipca, godz. 21.00 - Michael „Patches” Stewart & przyjaciele „Okrągłe urodziny”
7 sierpnia, godz. 21.00 - Marek Napiórkowski /Jacek Królik feat. Jarosław Dzień „Friday Night in Łódź”
14 sierpnia, godz. 21.00 - Kroke & Sławomir Berny
21 sierpnia, godz. 21.00 - Atom String Quartet
28 sierpnia, godz. 21.00 - Motion Trio

Publiczność koncertów odbywających się w dniach 3 lipca, 10 lipca, 14 sierpnia 2015 obowiązuje zakaz rejestrowania dźwięku lub obrazu na jakichkolwiek nośnikach.


 

 

3 lipca 2015
Grzegorz Turnau

Grzegorz Turnau – śpiew, fortepian
Robert Kubiszyn – bas
Cezary Konrad – perkusja
Leszek Szczerba – saksofon

Grzegorz Turnau
Kompozytor, wokalista, pianista, autor tekstów. Karierę rozpoczął w 1984 r., wygrywając XX Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie. Wówczas podjął także współpracę z „Piwnicą pod Baranami”, gdzie występował i współtworzył repertuar do 1997 r. Nagrał piętnaście albumów solowych, m.in. „Naprawdę nie dzieje się nic” (1991), „Pod światło” (1993), „To tu, to tam” (1995), „Tutaj jestem” (1997), „Ultima” (1999), „Nawet” (2002), „Historia pewnej podróży” (2006), „Fabryka klamek” (2010), „7 widoków w drodze do Krakowa” (2014). Za ostatni album otrzymał nominację do Fryderyka 2015. Jest laureatem wielu nagród, w tym m.in.: Grand Prix Festiwalu Opole, Fryderyka (9-krotnie), Wiktora i Superjedynki (2-krotnie). Skomponował muzykę do filmu „Zakochany anioł” Artura „Barona” Więcka i „Niezawodny system” Izabeli Szylko. Jest również autorem muzyki do ponad dwudziestu spektakli teatralnych.

GALERIA ZDJĘĆ Z KONCERTU
VIDEO - Inauguracja
VIDEO 1
VIDEO 2

Fot. Tomek Sikora

Do góry

 

10 lipca 2015
Krystyna Stańko „Snik”

Krystyna Stańko – śpiew
Dominik Bukowski - wibrafon, xylosynth
Piotr Lemańczyk – kontrabas
Marcin Gawdzis – trąbka
Przemek Jarosz – perkusja
Gabriela Dudzik - baśń kaszubska

Nowy album Krystyny Stańko zatytułowany "Snik" powstał z inspiracji pięknem regionu Kaszub. Niesie w sobie świeżość i nowoczesne podejście do sztuki, w której nie brakuje elementów folkloru, baśni i specyficznego nastroju, dzięki legendzie "Trzy zjawy" Aleksandra Majkowskiego, stanowiącej motyw przewodni płyty.

Bogate, jedyne w swoim rodzaju instrumentarium towarzyszące oryginalnemu kontraltowi wokalistki sprawia, iż historie opowiadane głosem są jeszcze bardziej wyraziste. Wybitne improwizacje poszczególnych wspaniałych muzyków stanowią dodatkowy walor nieprzewidywalności, dzięki czemu żaden koncert nie jest taki sam. Zarówno na płycie jak i podczas spotkania z publicznością dominuje różnorodność. Dźwięki wibrafonu grane przez wirtuoza tego instrumentu Dominika Bukowskiego, kontrabasu, tworzone przez niepokornego Piotra Lemańczyka, ciepłej, a zarazem wyrazistej trąbki Marcina Gawdzisa i nietuzinkowej gry na perkusji Przemka Jarosza w połączeniu z głosem artystki, brzmią w całej palecie barw i odcieni.

Pojawia się także ciekawa elektronika, stworzona specjalnie do tego albumu, która dopełnia całości. Na albumie "Snik" znalazły się zarówno interesujące kompozycje autorskie jak i tradycyjne melodie ludowe w nowych, często zaskakujących opracowaniach. Znane i lubiane "Kaszubskie Nuty" doczekały się nowej, niesamowitej odsłony!

VIDEO 1
VIDEO 2

Fot. - materiały Artystki

 

Do góry

 

17 lipca, godz. 18.00-22.00 "Noc jednego muzeum"

Wykłady, jednodniowe prezentacje, rozmowy, spotkania.
Szczegółowy program na muzeumwlokiennictwa.pl oraz geyer.art.pl

 


 

24 lipca 2015
Elżbieta Adamiak „Trwaj chwilo, trwaj”

Elżbieta Adamiak – śpiew
Piotr Goljat – fortepian, śpiew
Sebastian Ruciński – gitara
Piotr Górka – kontrabas

Elżbieta Adamiak
Piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka. Z uwagi na oryginalność, specyficzną wrażliwość i wyjątkową umiejętność muzycznego przekazu tekstu poetyckiego, Artystka zajmuje od lat czołowe miejsce w gatunku poezji śpiewanej w Polsce. Nagrała siedem płyt, z których każda, według koneserów i krytyków muzycznych okazała się sukcesem. Niedawno wydała długo oczekiwaną płytę, na której znalazły się starannie dobrane nowe piosenki Artystki, takie jak: „Trwaj, chwilo, trwaj" (duet z A. Nowakiem), „Posiedzimy sobie razem w kuchni" (duet z K. Kiljańskim) czy „Zanosi się na noc".

Piosenka „Trwaj, chwilo, trwaj” przez długi czas utrzymywała się w czołówkach list przebojów m.in. „Trójki”, Radia „Złote Przeboje” a w plebiscycie Polskiego Radia "Jedynki" głosami radiosłuchaczy wybrana została Przebojem Jesieni 2009 r.

Podczas koncertu Artystka zaprezentuje piosenki z najnowszej płyty "Zbieram siebie" oraz swoje największe przeboje takie jak: "Jesienna zaduma" czy "Do Wenecji dalej stąd co dzień”.

GALERIA ZDJĘĆ Z KONCERTU
VIDEO 1
VIDEO 2
VIDEO 3

Fot. Marek Kołodziej

Do góry


31 lipca 2015

Michael „Patches” Stewart & przyjaciele „Okrągłe urodziny”

Michael „Patches” Stewart – trąbka
Henryk Miśkiewicz – saksofon
Jan Smoczyński – fortepian
Patryk Stachura – bas
Michał Dąbrówka – perkusja
Gość specjalny: Michał Urbaniak - skrzypce

Urodzony w Nowym Orleanie - „kolebce jazzu” Michael „Patches” Stewart należy do czołówki współczesnych trębaczy. Od dziecka był zafascynowany trąbką, jednak naukę gry rozpoczął dopiero w szkole średniej. Ćwiczył z zapałem rzadko spotykanym u młodych. Zadebiutował jako szesnastolatek w sekcji dętej nagrania „Lady Marmalade” zespołu LaBelle. Zamiast studiów wybrał ... Los Angeles. Zwrócił na siebie uwagę Quincy Jonesa, gdy ten rozpoczynał trasę płyty „Dude” na początku lat osiemdziesiątych. Potem nastąpiła długoletnia współpraca z the Brothers Johnson i Alem Jarreau. Po śmierci Milesa Davisa, Marcus Miller poszukiwał trębacza i to był początek muzycznej przyjaźni, która trwa do dziś. W międzyczasie pojawiały się projekty z szerokiego spektrum gatunków (m.in. Whitney Houston, Earth Wind and Fire, George Duke, Soul II Soul) oraz projekty solowe. Producentem trzeciego albumu "Blow" został Marcus Miller, ostatni "On Fire" powstał z udziałem muzyków amerykańskich i polskich. Nie jest tajemnicą, że od kilku lat Patches, prawdopodobnie znudzony kalifornijską pogodą, wybrał polskie klimaty i tu odnalazł swoją nową muzyczną rodzinę (Miśkiewicz, Urbaniak). I to właśnie z nią oraz z Państwem chce świętować swoje okrągłe urodziny :-)

Patches gra na trąbce tak, jakby przygotowywał tradycyjną nowoorleańską potrawę – gumbo, łącząc przeróżne dźwięki i inspiracje, tworząc coś całkowicie wyjątkowego, co pozostaje dla publiczności niezapomnianym przeżyciem, pełnym emocji i dobrej zabawy.

GALERIA ZDJĘĆ Z KONCERTU
VIDEO 1
VIDEO 2

Fot. Rafał Masłow

Do góry

 

7 sierpnia 2015
Marek Napiórkowski /Jacek Królik „Friday Night in Łódź”


Marek Napiórkowski – gitara
Jacek Królik – gitara
Jarosław Dzień – gitara (gościnnie)

Marek Napiórkowski, Jacek Królik oraz gościnnie Jarosław Dzień wystąpią podczas koncertu „Friday night in Łódź” poświęconego pamięci zmarłego niedawno wirtuoza gitary Paco de Lucia.
Tytuł koncertu – „Friday night in Łódź” – nie jest przypadkowy, nawiązuje bowiem do słynnego koncertu sprzed lat „Friday night in San Francisco”, który wydany został na płycie, cieszącej się niesłabnącą popularnością. Zagrali wówczas Paco de Lucia, John Mclaughlin i Al Di Meola, uznawani często za najlepszych gitarzystów na świecie. W tym roku zmarł jeden z nich, Paco de Lucia, w hołdzie któremu odbędzie się piątkowy koncert trzech znakomitych polskich gitarzystów.

W trakcie koncertu usłyszymy m.in.: dwa z pięciu utworów z płyty „Friday night in San Francisco”, a także inne kompozycje z repertuaru duetu Marek Napiórkowski – Jacek Królik, nawiązujące swoich charakterem także do tego, co przed laty Paco de Lucia, John Mclaughlin i Al Di Meola grali w San Francisco.

GALERIA ZDJĘĆ Z KONCERTU
VIDEO 1
VIDEO 2

Fot.- materiały Artystów

Do góry


14 sierpnia 2015

Kroke & Sławomir Berny

Tomasz Kukurba – altówka
Jerzy Bawoł – akordeon
Tomasz Lato – kontrabas
Sławek Berny – perkusja

Kroke, czyli Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato znają się jeszcze ze studiów w krakowskiej Akademii Muzycznej. Od czasu, gdy stworzyli zespół minęły 22 lata. Zaczynali od muzyki klezmerskiej, stąd nazwali się „Kroke”, co w języku jidysz znaczy „Kraków”. Szybko jednak weszli na inne muzyczne szlaki. Od lat to, co proponuje Kroke, nie jest ani muzyką klezmerską, ani world music, ani jazzem. To muzyka scalająca harmonie klezmerskie, brzmienia Bałkanów, dźwięki orientu i autorskie improwizacje. To muzyka ujawniająca osobowości i temperamenty trzech muzyków. Mają talent tworzenia niebanalnych melodii, wzbogacanych finezyjnymi improwizacjami, wymagającymi wirtuozerii.

Pewnie dlatego jeden z takich pięknych, urzekających tematów - „The Secrets of The Life Tree” został wykorzystany przed Davida Lyncha w filmie „Inland Empire”. Z kolei zachwycony koncertem KROKE Steven Spielberg zaprosił zespół do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion. Dzięki Peterowi Gabrielowi grupa trafiła do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD. Spotkanie KROKE z Nigelem Kennedym zwieńczyło wspólne dzieło – płyta „East Meets East”.

W ostatnich latach zespół współpracował także z Anną Marią Jopek, Edytą Geppert, Mają Sikorowską, Krzysztofem Herdzinem, norweskim zespołem Tindra, hiszpańskim skrzypkiem Diego Galazem, mongolską wokalistką Urną Chahar Tugchi. Pojawiał się na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie.

GALERIA ZDJĘĆ Z KONCERTU
VIDEO 1
VIDEO 2

Fot. Marcin Kydryński

Do góry

 

21 sierpnia 2015
Atom String Quartet

Dawid Lubowicz – skrzypce
Mateusz Smoczyński – skrzypce
Michał Zaborski – altówka
Krzysztof Lenczowski – wiolonczela

Atom String Quartet to wiodący polski zespół jazzowy oraz jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych na świecie. Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej tych czterech najsympatyczniejszych rzępajłów z siłą rażenia adekwatną do nazwy zespołu (jak określił członków zespołu Jan "Ptaszyn" Wróblewski) stale gości na największych europejskich festiwalach muzycznych, m.in.: Berliner Jazztage, Jazz Baltica, Leipziger Jazztage, Festival Veranos de la Villa Madrid, Jazz Jamboree, Ethno Jazz Festival czy Solidarity of Arts.

Kwartet zdobył liczne nagrody, m.in. Fryderyka w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku” (za album „Fade In” z 2011 r.) oraz „Album Roku – Muzyka Jazzowa” (album „Places”, 2012), Grand Prix Stowarzyszenia „Melomani” w kategorii „Nowa Nadzieja” oraz „Złote Gęśle” na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.

Zespół współpracował z takimi artystami, jak: Bobby McFerrin, Gil Goldstein, Paolo Fresu, Wolfgang Haffner, Christian von Kaphengst, Rupert Stamm, Mathias Haus, Vladislav „Adzik” Sendecki, Leszek Możdżer, Lars Danielsson, Zohar Fresco, Jerzy Maksymiuk, André Ochodlo, Urszula Dudziak, Natalia Kukulska, Marek Moś, Kayah, Aga Zaryan, Janusz Olejniczak, Krzesimir Dębski, Adam Sztaba, Grzech Piotrowski, Krzysztof Herdzin, Józef Skrzek, a także zespołami: AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Elbląska Orkiestra Kameralna, World Orchestra Grzecha Piotrowskiego, Sinfonia Viva oraz Kwartet Góralski Sebastiana Karpiela Bułecki i Motion Trio.

GALERIA ZDJĘĆ Z KONCERTU
VIDEO 1
VIDEO 2

Fot. Piotr Gamdzyk/Bartosz Kania

Do góry

 

28 sierpnia 2015
Motion Trio

Janusz Wojtarowicz – akordeon
Paweł Baranek – akordeon
Marcin Gałażyn – akordeon

Polskie trio akordeonowe założone przez Janusza Wojtarowicza, twórcę idei „tria akordeonowego”, które niczym kwartet smyczkowy staje się klasycznym składem wykonawczym.

Janusz Wojtarowicz - autor większości kompozycji wykonywanych przez Motion Trio, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn to światowej klasy akordeoniści, wykorzystujący w swej twórczości wszelkie zalety i możliwości brzmieniowe akordeonu; laureaci wielu prestiżowych nagród m.in.: Grand Prix 4. Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego, Deutsche Shallplatten Kritik.
Zdobyli uznanie krytyków i publiczności koncertując w 39 krajach świata, na wszystkich kontynentach.
Współpracowali m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Michaelem Nymanem, Bobbym McFerrinem, Janem A.P. Kaczmarkiem, Leszkiem Możdżerem, Michałem Urbaniakiem, Tomaszem Stańko, Trilokiem Gurtu.

GALERIA ZDJĘĆ Z KONCERTU

Fot. Jacek Poremba

Do góry

 

Koncerty finansowane ze środków Miasta Łodzi

 

 

 

Partner GMF 2015:

 

 

 

 

 

 


Oferta specjalna Good Time Aparthotel dla publiczności Geyer Music Factory spoza Łodzi do pobrania TUTAJ.

 

 

 

Archiwum GMF 2010-2014

powrót do góry