plan muzeum godziny otwarcia cennik dla grup zorganizowanych kontakt
english language

Centralne Muzeum Włókiennictwa jako element produktu turystycznego Łodzi

Z przyjemnością informujemy, że na temat naszego muzeum powstała praca magisterska pt „Centralne Muzeum Włókiennictwa jako element produktu turystycznego Łodzi”, autorstwa p. Sylwii Nowakowskiej z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego (Łódź 2012).

Wedle ustaleń autorki muzeum znajduje się w czołówce największych atrakcji w mieście. Wpisuje się także w strategię Miasta obejmującą promocję Marki Łódź jako Centrum Przemysłu Kreatywnych i odgrywa kluczową rolę na szlaku Architektury Przemysłowej Łodzi, który poznać można za pomocą fotokodów. Badania dotyczące oferty muzealnej, prowadzone w latach 2011-2012 potwierdziły hipotezę wyjściową sformułowaną w pracy: „Centralne Muzeum Włókiennictwa jest unikatowym i integralnym elementem produktu turystycznego Łodzi”. Doceniona została szeroka i różnorodna oferta muzeum obejmująca m.in. wystawy, zajęcia edukacyjne, koncerty, a także przeszłe i teraźniejsze działania zmierzające do rozwoju placówki i uczynienia z niej atrakcyjnego miejsca- zaspokajającego oczekiwania i potrzeby współczesnego człowieka (m.in. planowane w najbliższym czasie otwarcie muzeum interaktywnego, wykorzystującego nowoczesne systemy multimedialne). Pozytywną ocenę otrzymała także bogata, często aktualizowana strona internetowa muzeum oraz atrakcyjny sposób informowania o wydarzeniach muzealnych za pomocą plakatów „z przymrużeniem oka”.

Badania ankietowe prowadzone od VI. 2011 do IX. 2011 pokazały, że w osoby zwiedzające muzeum to w większości kobiety (72%), w wieku średnim (47 lat), posiadające wyższe wyksztalcenie (49 % ), będące w dobrej sytuacji materialnej oraz czynne zawodowo. Turyści jednodniowi to najczęściej mieszkańcy woj. łódzkiego, a także mazowieckiego, śląskiego i dolnośląskiego. Goście najchętniej odwiedzają muzeum w większych grupach, z rodziną lub znajomymi. Najczęstsze motywy wizyty w muzeum to chęć poznania nowego miejsca, a także, w dalszej kolejności namowa znajomych/rodziny oraz potrzeba kontaktu z kulturą i sztuką. Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej został uznany przez respondentów za najciekawszą część wystawienniczą muzeum.

 

s. 16
„Celem podjętej pracy jest próba scharakteryzowania, jaką rolę odgrywa tytułowe muzeum w produkcie turystycznym miasta”.

s. 14
„Badania ilościowe zostały zrealizowane w terminie od 12 czerwca 2011 r. do 30 września 2011 r. na terenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Za narzędzie badawcze w tym przypadku posłużył kwestionariusz wywiadu, zastosowano zarówno metodę ankietową, jak i wywiadu”.

s. 50 (wyk. 2)
Wśród imprez kulturalnych odbywających się w Łodzi 21% to „dotyczące sztuki, nauki”, 18% „teatralne”, 18% „muzyczne”, 10% „promujące miasto, region” [to, co robi muzeum Autorka zalicza do tej pierwszej grupy, choć od kilku lat jako współorganizatorzy Geyer Music Factory wpływamy też na wysokość 3 grupy].

s. 81 (wyk. 3 i 4)
Według ustaleń Autorki 21% „wydarzeń kulturalnych odbywających się w muzeum” ma rangę międzynarodową, 50% „krajową”, a 29% „lokalną, regionalną”.

s. 105 (wyk. 16)
Według ustaleń Autorki 32% widzów deklarowało jako motyw wizyty w muzeum „chęć poznania nowego miejsca”, 15% „namowę znajomych, rodziny”, 14% „potrzebę kontaktu ze sztuką, kulturą”, 12 % „atrakcyjność wystaw”.

s. 106 (wyk. 18, 20)
Jako „główny cel wizyty w muzeum” 55 % widzów deklarowało „poznawczy”, a 40% „rozrywkowy”.

Oceniając „stosunek kosztów wstępu do oferty muzeum” 77% widzów deklarowało go jako „raczej adekwatny”, a 16% jako „zdecydowanie adekwatny”.

s. 108 (wyk. 24)
Jako „najbardziej interesującą część wystawienniczą muzeum” 24% ankietowanych wymieniło Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, 15% Dział Historii Technik Włókienniczych, po 14% Dział Historii Włókiennictwa i Dział Odzieży.

s. 108
„Jednogłośnie wszyscy ankietowani zadeklarowali, iż poleciliby wizytę w muzeum innym. Znacząca większość (62%) miała pozytywną opinie na temat placówki, natomiast pozostali wyrażali się o niej bez większego przekonania”.

s. 110 (wyk. 30 i 32)
34% ankietowanych ocenia atrakcyjność muzeum jako „międzynarodową”, 53 % jako „krajową”.
„Stopień unikatowości muzeum” 60% ocenia jako „raczej unikatowe, a 34% jako „zdecydowanie unikatowe”.

s. 111 (wyk. 34)
Jako „obiekty identyfikowane z historia Łodzi” 39% ankietowanych wymienia Manufakturę, 24% Księży Młyn, 22% Białą Fabrykę.

s. 112
„W świetle badań ruchu turystycznego przeprowadzonych w Łodzi w latach 2009-2011 Centralne Muzeum Włókiennictwa znajduje się w pierwszej dziesiątce najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście, przy czym samo muzeum zajmuje 8. pozycję, natomiast Skansen 10. W głównej czołówce rankingu przoduje Manufaktura, ul. Piotrkowska, Księży Młyn oraz Stare Miasto. Zainteresowanie placówką rośnie z roku na rok, co ilustruje tabela 5. W związku z czym można mówić o muzeum jako jednej z największych atrakcji turystycznych Łodzi (Liszewski 2010, Włodarczyk 2011, Włodarczyk 2012)”.

s. 134
„Zgodnie z przyjętym w pierwszej części pracy założeniem, iż muzea pełnią zróżnicowane role w produkcie turystycznym miast, Centralne Muzeum Włókiennictwa jako jeden z najważniejszych zespołów fabrycznych o uznanych walorach architektonicznych, historycznych i artystycznych należy zakwalifikować do znaczących produktów turystycznych Łodzi, bez którego oferta miasta nie bałaby kompletna. Dlatego też postawiona hipoteza została zweryfikowana pozytywnie i zgodnie z nią: Centralne Muzeum Włókiennictwa jest unikatowym i integralnym elementem produktu turystycznego miasta”.

 

Dzięki uprzejmości autorki praca dostępna jest w Bibliotece CMW.

powrót do góry