plan muzeum godziny otwarcia cennik dla grup zorganizowanych kontakt
english language
Hanns Herpich, z cyklu Magenta – Orange
Hanns Herpich, z cyklu Magenta – Orange

Hanns Herpich, z cyklu Gewebe - Code
Hanns Herpich, z cyklu Gewebe - Code

Hanns Herpich, bez tytułu
Hanns Herpich, bez tytułu

Cenny dar dla muzeum

Hanns Herpich, wybitny współczesny twórca tkaniny artystycznej, przekazał Centralnemu Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ważną część swego artystycznego dorobku.

Dzieła niemieckiego Artysty reprezentują kierunek abstrakcji geometrycznej, są łączone z tradycją Bauhausu. Dar odzwierciedla istotne aspekty Jego twórczości. Składa się z zespołu ponad osiemdziesięciu tkanych obrazów (z których większość wchodzi do kilkunastu cykli), a także trójwymiarowej pracy sygnalizującej istotny i bardzo ceniony nurt Jego działalności autorskiej – instalacji i aranżacji realizowanych w przestrzeniach architektonicznych, sakralnych i świeckich. Podarowane kompozycje zostały wykonane w technice żakardu.

Hanns Herpich urodził się w 1934 w Konradsreuth, starym ośrodku tkackim w Górnej Frankonii. Jest absolwentem Staatliche Textilfach- und Ingenieurschule w Münchenbergu. W zawodowym życiu zajmował się nauczaniem technik włókienniczych, tekstylnego designu i sztuki tkaniny. Aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym, poszukiwał i doskonalił twórczy warsztat. W 1964 rozpoczął pracę w Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, jako kierownik badawczych warsztatów barwienia, tkania i druku na tekstyliach. W 1990 objął w uczelni Katedrę Tkaniny Artystycznej. W 1991 został prorektorem. Od 1995 do chwili przejścia na emeryturę w 1999 – był rektorem norymberskiej akademii.

Jest jednym z pierwszych twórców, którzy zainteresowali się artystycznym potencjałem sterowanych numerycznie krosien. Nowoczesne techniki włókiennicze stanowią nie tylko przedmiot Jego zainteresowań  dydaktycznych, ale stały się narzędziem bardzo osobistej kreacji artystycznej.  Unikatowe dzieła są podziwiane i wielokrotnie nagradzane.

Nasze muzeum kilkakrotnie było obecne w ważnych momentach kariery niemieckiego Twórcy: Hanns Herpich jest dwukrotnym laureatem Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi – zdobywcą brązowego medalu w 1988 (6 MTT) i Medalu Centralnego Muzeum Włókiennictwa w 1995 (8 MTT).  W 2003 roku zorganizowana u nas ekspozycja  „Hanns Herpich. Refleksja + Dyfuzja” inaugurowała obchody jubileuszu 50-lecia pracy twórczej. Na obecnie trwającej wystawie „Pamięć utrwalona”  prezentujemy dwie prace Artysty, podarowane w 2003 roku.

Czujemy się wyróżnieni i zaszczyceni, iż Profesor Hanns Herpich postanowił powierzyć naszemu muzeum część swego dorobku. Cenny dar wzbogaci kolekcję tkaniny współczesnej CMW.

Katarzyna Biłas

powrót do góry