plan muzeum godziny otwarcia cennik dla grup zorganizowanych kontakt
english language

WARSZTATY ARTYSTYCZNE

Warsztaty tkackie - przybliżenie sposobu tkania podstawowymi splotami tkackimi, stworzenie miniatury tkackiej przy użyciu osnowy i wątku z papieru, sznurka, filcu itp.

Warsztaty aplikacji - tworzenie kompozycji z tkanin, filcu, pasmanterii i dodatków krawieckich (formy płaskie i przestrzenne).

Warsztaty projektowania mody - tworzenie z fragmentów tkanin i pasmanterii własnych projektów ubiorów poprzez wyklejanie tkaninami schematycznie rozrysowanych sylwetek – z uwzględnieniem funkcji ubioru i jego przeznaczenia.

Warsztaty druku - tworzenie prac techniką druku szablonowego na tkaninie bawełnianej, poznanie zasad kompozycji oraz procesu druku tkanin i jego utrwalania (możliwość zakupu w kasie Muzeum bawełnianych toreb do wykonywania nadruków, cena 3 zł).

Warsztaty malowania na szyfonie - poznanie technik malowania na tkaninach imitujących jedwab, sposobów tradycyjnego zdobienia tkanin oraz jego utrwalania.

Warsztaty stylizacji - tworzenie tablic inspiracji pokazujących, jacy jesteśmy i jak czerpać inspiracje z otaczającego świata; poznanie podstawowych zagadnień związanych z pracą stylisty oraz zagadnień związanych z rolą przedmiotów, ubioru i akcesoriów mody w życiu codziennym.

Warsztaty filcu - poznanie właściwości wełny, runa i technik filcowania na mokro; uczestnicy samodzielnie wytwarzają filc oraz tworzą z niego płaskie kompozycje kolorystyczne bądź drobne przedmioty dekoracyjne

 

 

Geyerwerki - twórcze działania rodzinne

GEYERWERKI to forma aktywnego spędzania czasu w Białej Fabryce, miejscu narodzin łódzkiego przemysłu włókienniczego. To tutaj ponad 170 lat temu Ludwik Geyer jako pierwszy w Łodzi zastosował napęd parowy do zmechanizowania produkcji wyrobów bawełnianych. Dziś, nawiązując do tej włókienniczej tradycji, chcemy zaprosić dzieci i rodziców, by w zabytkowych wnętrzach Białej Fabryki spróbowali swoich sił w twórczym działaniu. Motywem przewodnim naszych zajęć będą techniki plastyczne związane z szeroko rozumianą sztuką włókna. Dwa razy w miesiącu zapraszamy na warsztaty, w których będą mogły uczestniczyć całe rodziny. Wspólne działania zawsze sprzyjają odkrywaniu talentów, poznawaniu swoich możliwości, wymianie doświadczeń, wzajemnym inspiracjom. Oferujemy wspaniałą, twórczą zabawę. Zapewniamy opiekę merytoryczną pracowników Działu Edukacji oraz wszystkie potrzebne narzędzia i materiały. Stworzone dzieła pozostaną własnością autorów i miłą pamiątką z pobytu w naszym muzeum.

Informacje organizacyjne:

  • Zajęcia adresowane są do całych rodzin.
  • Proponujemy działania twórcze związane z profilem muzeum, jego zbiorami i aktualnie prezentowanymi wystawami.
  • Zajęcia odbywają się w niedzielę w godzinach 11.15 – 13.15 (pierwsza tura) i 13.45 – 15.45 (druga tura).
  • Opłaty za udział: 10 zł od osoby
  • Ilość osób mogących wziąć udział w warsztatach jest ograniczona – prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci uczestnictwa do czwartku poprzedzającego spotkanie (tel.:  42 684 61 15, e-mail: edukacja@muzeumwlokiennictwa.pl). W razie gdyby Państwo zamierzali zrezygnować z udziału w zajęciach również prosimy o informacje.
  • Materiały i narzędzia potrzebne do wykonania prac zapewniają organizatorzy, a wykonane dzieła autorzy zabierają ze sobą.
  • Organizator zastrzega sobie prawo do wykorzystywania w celach promocyjnych zdjęć dokumentujących przebieg spotkań warsztatowych.
  • Regulamin udziału w zajęciach edukacyjnych muzeum



NAJBLIŻSZE WARSZTATY:

 

6 listopada 2016
"Jesienne malowanie"

Jakie barwy, linie, plamy, faktury stworzą Wasze kompozycje? Wykorzystamy technikę malowania na białej szyfonowej tkaninie.

 

4 grudnia 2016
"Pomysł na prezent"

Tworzenie ozdób i przedmiotów dekoracyjnych przez skręcanie, wiązanie, przeplatanie różnych surowców włókienniczych.

« Powrót do góry