plan muzeum godziny otwarcia cennik dla grup zorganizowanych kontakt
english language
Muzeum Włókiennictwa Muzeum Włókiennictwa Muzeum Włókiennictwa
Krosno mechaniczne z maszyną nicielnicową Hattersley'a; Anglia, koniec XIX w.
Krosno mechaniczne z maszyną nicielnicową Hattersley'a; Anglia, koniec XIX w.

Rekonstrukcja przędzarki "Jenny" Jamesa Hargreavesa wykonana według patentu z 1767 r.
Rekonstrukcja przędzarki "Jenny" Jamesa Hargreavesa wykonana według patentu z 1767 r.

Zgrzeblarka wałkowa z bębnem runowym, Platt Brothers; Anglia, poł. XIX w.
Zgrzeblarka wałkowa z bębnem runowym, Platt Brothers; Anglia, poł. XIX w.

Krosno mechaniczne z wałeczkowym urządzeniem nicielnicowym, Moritz-Bauer, Łódź, 1910 r.
Krosno mechaniczne z wałeczkowym urządzeniem nicielnicowym, Moritz-Bauer, Łódź, 1910 r.

Klocek do druku tkanin
Klocek do druku tkanin

Rekonstrukcja przędzarki Samuela Cromptona z 1779 r. wykonana według materiałów ikonograficznych
Rekonstrukcja przędzarki Samuela Cromptona z 1779 r. wykonana według materiałów ikonograficznych

Krosno automatyczne typu Northrop; Webstuhl Schönherr, Niemcy, pocz. XX w.
Krosno automatyczne typu Northrop; Webstuhl Schönherr, Niemcy, pocz. XX w.

Niedoprzędzarka skrzydełkowa, Platt Brothers, Anglia, pocz. XX w.
Niedoprzędzarka skrzydełkowa, Platt Brothers, Anglia, pocz. XX w.

Dział Technik Włókienniczych

Podstawowym kierunkiem kolekcjonowania zbiorów są narzędzia urządzenia i maszyny włókiennicze używane w okręgu łódzkim. Zasadniczy zrąb zbiorów, jest więc związany z rozwojem przemysłu, jego łódzką specyfiką – a więc, przede wszystkim z przerobem bawełny w drugiej połowie XIX w. i całym kolejnym stuleciu.

To są największe tego rodzaju zbiory w Polsce. Obecnie, po wielu latach gromadzenia, mamy wyodrębnione z całości zbiorów kolekcje; te kolekcje, to efekt zamierzonych, celowych działań pracowników muzeum.

W początkach istnienia muzeum pozyskiwano wycofywane z zakładów najbardziej reprezentatywne, typowe obiekty, dokumentujące jednocześnie rozwój myśli technicznej i rozwój techniki we wszystkich cyklach produkcji, szczególnie jednak – w przędzalnictwie i tkactwie. Obecnie, te zbiory są największe w kraju, co więcej, kompletne, dokumentujące rozwój myśli technicznej. Są tutaj rzadkie, bo zachowane tylko w jednym egzemplarzu obiekty np. krosno łódzkiej firmy Moritz Bauer z 1910 r., czy samoprząśnica wózkowa firmy Wiede z 1866 r.; starsze urządzenia nie zachowały się. Nie było już ich we wczesnych latach 50-tych minionego stulecia, kiedy to przystępowano do gromadzenia obiektów. Z konieczności zastępują je urządzenia wiernie zrekonstruowane, w naturalnej wielkości, bądź zminiaturyzowane, technicznie w pełni sprawne. Równie dobrze mogą być pokazane w ruchu i są w stanie prezentować poszczególne etapy procesów produkcyjnych. Ta część zbioru nie posiada wprawdzie waloru oryginału, ale ma walory poglądowe, dydaktyczne i wystawiennicze.

Zbiory działu wydają się nie być duże – to nieco ponad 700 numerów inwentarzowych. Jednak wiele z nich to kolekcje, bądź zespoły urządzeń do pewnej fazy produkcji. Bywa więc, że pod jednym numerem inwentarzowym „kryje się” kilka, kilkanaście, nawet kilkadziesiąt przedmiotów.

Zbiory dobrze dokumentują rozwój techniki w czterech podstawowych działach produkcji: przędzalnictwie, tkactwie, dziewiarstwie i wykończalnictwie. Posiadamy również pojedyncze maszyny bądź urządzenia poprzedzające cykle produkcji – z tzw. oddziałów przygotowawczych. W tym niektóre bardzo rzadkie jak np. drewniana zgrzeblarka wałkowa z ok. 1850 r. firmy Platt (z czasem wiodącej w branży maszyn włókienniczych). Inne wczesne maszyny, jak skręcarka, przewijarko-cewiarka, są przykładami udanych konstrukcji powstałych w dużych łódzkich pełnowydziałowych zakładach włókienniczych. To są jednocześnie przykłady radzenia sobie z cłami zaporowymi uniemożliwiającymi import maszyn z Zachodu.

Wykończalnictwo w przemyśle włókienniczym zawsze było rozbudowane, obejmowało wiele różnych procesów zależnych od produktu finalnego. My skupiamy się na ręcznym i maszynowym drukowaniu tkanin. W zbiorach są komplety profesjonalnych narzędzi do wykonywania klocków (stempli) do druku. Jest również zbiór stempli do druku ręcznego i częściowo zmechanizowanego. Etap początku mechanizacji dokumentuje stół drukarski tzw. kwecza. Pod względem konstrukcji to bardzo interesujące urządzenie do druku dwubarwnego. Innym, jedynym w zbiorach polskich urządzeniem, już mechanicznym, do druku płytowego jest perrotyna. W zbiorach działu mamy także komplet maszyn z końca XIX w do wykonywania wzorów na miedzianych wałach drukarskich metodą moletową i duży zbiór samych molet. Ciekawe jest to, iż były to urządzenia wykorzystywane najdłużej, bo do końca lat 90 XX w. Kolekcję uzupełnia pantograf, wraz z zestawem płyt do przeniesienia wzorów na wał drukarski.

W zbiorach narzędzi i maszyn znajdują się i inne unikaty, np. drewniana kotoniarka do wykonywania pończoch szewkowych, czy też zespół czterech małych maszyn do przerobu wełny (wszystkie z pocz. XX w).

Z pewnością unikalna jest kolekcja przyrządów metrologii włókienniczej; są wśród nich przedmioty wyjątkowo rzadkie, używane w instytutach badawczo-rozwojowych do badań właściwości fizycznych i chemicznych włókna.

Ze względu na ciężar i rozmiary maszyn nie ma możliwości częstego organizowania wystaw czasowych, czy tematycznych. W związku z tym najistotniejsze obiekty prezentujące rozwój techniki włókienniczej prezentowane są na wystawie stałej „Narzędzia i maszyny włókiennicze w zbiorach CMW”. W ciągu roku zmieniamy częściowo jednak ich zestaw, aby wprowadzić bardziej interesujące obiekty nowo pozyskane, lub te, które warto pokazać po konserwacji.

Druga ekspozycja „Tkalnia z końca XIX w. – maszyny w ruchu” wprowadza zwiedzających w klimat i realia pracy tamtego czasu.

st. kustosz Jan Głowacki
Kierownik Działu Technik Włókienniczych

Fot. A. Ambruszkiewicz i L. Andrzejewski

 

Artykuł opublikowany w 2010 r.

powrót do góry