plan muzeum godziny otwarcia cennik dla grup zorganizowanych kontakt
english language
Muzeum Włókiennictwa Muzeum Włókiennictwa Muzeum Włókiennictwa

Dział Edukacji

Prowadzi działalność popularyzatorską, organizuje lekcje muzealne, wykłady, spotkania, warsztaty i konkursy.

Pracownicy działu widzom zwiedzającym indywidualnie lub w grupach zorganizowanych udzielają informacji na temat muzeum, jego działalności, a szczególnie aktualnych wystaw.

Dział realizuje program „Dziedzictwa kulturowego regionu” przygotowany w oparciu o program szkolnych ścieżek międzyprzedmiotowych. Muzeum i jego zbiory, Biała Fabryka – jako zabytkowa siedziba i Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej stanowią dla uczniów doskonałą bazę do poznania dorobku i pamiątek historycznych Łodzi i okręgu. Lekcje muzealne prowadzone są z uczniami wszystkich rodzajów szkół i uwzględniają tematy dotyczące historii Łodzi przemysłowej, powstania i rozwoju włókiennictwa w Królestwie Polskim, rewolucji przemysłowej w XVIII/XIX w., starych narzędzi i maszyn włókienniczych, technik i technologii włókienniczych, współczesnej tkaniny artystycznej i dekoracyjnej, rękodzieła artystycznego (hafty i koronki), a także omawiają zagadnienia związane z odzieżą i akcesoriami stroju – modą na przestrzeni XX wieku. W programie edukacyjnym ważną rolę pełnią warsztaty tematyczne, poprzez które młodzież poznaje różne techniki szeroko rozumianej sztuki włókna oraz rękodzieła artystycznego (tkanie na ramkach, druk na tkaninie, aplikacja, filc, koronka, haft). W prowadzeniu tych, często specjalistycznych zajęć pracownicy działu są wspierani społecznie przez artystów plastyków, szczególnie często z kręgu łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

Dział realizuje cykl wystaw „Z wizytą w muzeum”, w ramach którego prezentowane są ogólnopolskie przeglądy rękodzieła artystycznego: Ogólnopolska Wystawa Haftu Krzyżykowego Amatorów (z przyznawaną przez muzeum nagrodą „Złotej igły” dla najlepszego hafciarza), Ogólnopolska Wystawa Rękodzieła Artystycznego „Z nici Ariadny” oraz Ogólnopolska Wystawa Haftu „Inspirujemy Kolorem”. Są to wystawy cieszące się wielkim zainteresowaniem, zarówno samych twórców, jak i miłośników rękodzieła (frekwencja na tych wystawach sięga zwykle 12-15 tys. zwiedzających). Obok ekspozycji o zasięgu ogólnopolskim prezentujemy również indywidualne, autorskie wystawy twórców zajmujących się haftem i koronką oraz wystawy ukazujące twórcze dokonania uczniów biorących udział w tematycznych programach edukacyjnych. Od 1996 r., w którym zainicjowano ten cykl wystaw, dział zrealizował ich ponad 40.

Od 1992 r. co trzy lata dział ogłasza dla młodzieży szkolnej konkurs plastyczny „Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi w oczach Młodego Widza”. W dotychczasowych sześciu edycjach konkursu udział wzięło kilka tysięcy uczniów z Łodzi i regionu. Najlepsze prace konkursowe zgłaszane są na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja przygoda w Muzeum” organizowany przez Muzeum Okręgowe w Toruniu pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej – jury zawsze kwalifikuje je na wystawę.

Za program edukacyjny „Współczesna tkanina artystyczna” w 2005 r. dział otrzymał III nagrodę przyznaną przez Ministra Kultury w konkursie Wydarzenie Muzealne Roku.

Inne ciekawe realizacje konkursowe to konkurs historyczny „Biała Fabryka dawniej i dziś”, plastyczny „Magia kolorów. Tkanina drukowana, aplikacja i filc”, fotograficzny „Biała Fabryka w obiektywie”. W każdej z nich wzięło udział kilkuset uczniów, a wystawy pokonkursowe cieszyły się dużą oglądalnością.

Dział współpracuje ze Stowarzyszeniem Miłośników Haftu „Kanwa”, którego siedzibą jest muzeum, a także z innymi stowarzyszeniami i klubami rękodzieła artystycznego w Łodzi i w Polsce. Organizuje także zajęcia dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 

st. kustosz Barbara Bator

Informacje dotyczące oferty edukacyjnej...

 

Artykuł opublikowany w 2010 r.

powrót do góry