plan muzeum godziny otwarcia cennik dla grup zorganizowanych kontakt
english language


















Noc Muzeów - 18/19 maja 2013 r.
Noc Muzeów - 18/19 maja 2013 r.









Fot. Lech Andrzejewski
Fot. Lech Andrzejewski

Muzeum interaktywne KOTŁOWNIA

Pierwsze w Europie Środkowej interaktywne muzeum włókiennictwa korzystające z najnowszych zdobyczy techniki mieści się w zrewitalizowanym budynku Kotłowni, usytuowanym na dziedzińcu wewnętrznym dawnej fabryki Ludwika Geyera.

W muzeum przygotowano atrakcje dla odbiorców w różnym wieku - niemal 100 angażujących aplikacji, w tym kilkanaście filmów oraz animacji. Na dobry początek odwiedzających powita fabrykant Ludwik Geyer, zapraszając do … podjęcia pracy w fabryce. Muzeum multimedialne oferuje zwiedzającym możliwość wirtualnego obcowania z wybranymi eksponatami Centralnego Muzeum Włókiennictwa, zapoznania się z historią przemysłu włókienniczego, Białej Fabryki oraz rodziny Geyerów, która kryje wiele sekretów. Prezentowane są rodzaje tkanin i splotów oraz stroje, jakie ludzie nosili w XIX i XX wieku. Przy pracy można zobaczyć maszynę parową, żakard oraz selfaktor, ożywione dzięki nowoczesnym technologiom. Wędrując szlakiem elementów związanych z przemysłem włókienniczym zwiedzający przeniosą się w czasy Łodzi przemysłowej.

Pobyt w muzeum uatrakcyjniają liczne multimedialne gry, zabawy i quizy. Ułożyć można gobelin z puzzli, wyhaftować wzór na serwetce czy posegregować surowce do produkcji tkanin a następnie tkaniny z nich wyprodukowane. Goście muzeum mają również możliwość zaprojektowania własnych tkanin i upublicznienia ich potem na specjalnym stole dotykowym. Spragnionych ruchu zapraszamy do rozegrania meczu kłębkiem włóczki czy zbierania bawełny.

Wiedzę zdobytą podczas zwiedzania warto sprawdzić w krótkich quizach. A samym pobytem w naszej placówce można będzie pochwalić się znajomym, wysyłając im wirtualną pocztówkę z własnym zdjęciem na tle Białej Fabryki. Zagubionym w gąszczu korytarzy i pomieszczeń drogę pomoże odnaleźć wirtualna mapa.

Anna Nierychlewska


Interaktywna wystawa przygotowana została przez konsorcjum firm Prolight i Aduma S.A, pracowników muzeum i projektantki Anitę Luniak i Teresę Mromlińską (grupa33_03).

 



Ze względu na multimedialny charakter muzeum, liczba osób zwiedzających jednocześnie jest ograniczona.

powrót do góry