plan muzeum godziny otwarcia cennik dla grup zorganizowanych kontakt
english language






Fot. A. Kabacińska
Fot. A. Kabacińska

Fot. M. Buła
Fot. M. Buła

Fot. A. Gongała
Fot. A. Gongała

Fot. A. Ambruszkiewicz, L. Andrzejewski
Fot. A. Ambruszkiewicz, L. Andrzejewski

Fot. A. Ambruszkiewicz, L. Andrzejewski
Fot. A. Ambruszkiewicz, L. Andrzejewski

Narzędzia i maszyny włókiennicze w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa

Wystawa została przygotowana przez Dział Historii Technik Włókienniczych. Z blisko 650 posiadanych obiektów, do ekspozycji wybrano 59. Zgrupowano je w czterech działach wyodrębnionych z technologicznego punktu widzenia: przędzalnictwo, tkactwo, dziewiarstwo i wykończalnictwo. Dodatkowo pokazano urządzenia metrologii włókienniczej. Przędzalnictwo i tkactwo potraktowane jest w sposób szczególny. Rozwój narzędzi i maszyn ukazano w ciągu ewolucyjnym, od średniowiecza, aż do naszych czasów. Rozwój przędzalnictwa przedstawiony jest z wykorzystaniem 15 obiektów; cztery najstarsze - zostały zrekonstruowane.
Rozwój krosien tkackich przedstawiony jest od X w. poczynając - od zrekonstruowanego krosna pionowego ciężarkowego, do współczesnego, rapierowego, typu MAV. W tej części ekspozycji prezentujemy 12 obiektów. Jest wśród nich kilka maszyn rzadkich, nie reprezentowanych w innych zbiorach muzealnych, jak choćby krosno firmy Moritz Bauer z 1910 roku. Podobnie w dziale przędzalnictwa pokazujemy unikatową, ulepszoną samoprząśnicę Hargreavesa z 1870 roku.
W dziale dziewiarstwa eksponujemy tylko część jego ewolucji technicznej, chyba najciekawszą, a mianowicie początki burzliwego "okresu maszynowego" z lat 1900-1930. Na wystawie znajduje się 10 różnych maszyn do produkcji dzianin, pończoch i skarpet.
Wykończalnictwo jest wielkim działem obejmującym różne procesy uszlachetniania wyrobów włókienniczych, zwłaszcza tkanin. Na wystawie sygnalizujemy tylko to zagadnienie pokazując dwie maszyny związane z procesem druku na tkaninach.
Metrologia włókiennicza rozwinęła się dopiero od 2 połowy XIX wieku. Zmechanizowanie produkcji wymagało wiedzy o budowie i najróżniejszych właściwościach włókien. Rosnące wymagania jakościowe odbiorców skłaniały do coraz bardziej wnikliwych badań laboratoryjnych poprzedzających produkcję. Na wystawie pokazujemy 26 różnych urządzeń pochodzących z końca XIX do lat 70-tych XX wieku, służących głównie do oceny przędzy.
Wystawa jest czynna od 1 czerwca 1999 roku.


st. kustosz Jan Głowacki
Kierownik Działu Technik Włókienniczych

 

Fot. A. Ambruszkiewicz, L. Andrzejewski

powrót do góry