plan muzeum godziny otwarcia cennik dla grup zorganizowanych kontakt
english language




Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomocy finansowej przy realizacji wystawy udzielił Urząd Miasta Łodzi
Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomocy finansowej przy realizacji wystawy udzielił Urząd Miasta Łodzi





fot. Lech Andrzejewski
fot. Lech Andrzejewski

fot. Lech Andrzejewski
fot. Lech Andrzejewski

fot. Lech Andrzejewski
fot. Lech Andrzejewski

Kolejne zdjęcia - fot. A. Dąbrowicz
Kolejne zdjęcia - fot. A. Dąbrowicz



























W kuchni Pani Goldbergowej

Wystawa "W kuchni Pani Goldbergowej" jest wystawą multimedialną, dlatego jednorazowo może ją zwiedzać tylko do 10 osób (czas zwiedzania 1 godz.). 

Udostępniana jest zwiedzającym w następujących godzinach:
wt., śr., pt.:  godz. 10.00, 12.00, 14.00
czw.: godz. 12.00, 14.00, 17.00
sb., nd.: godz. 12.00, 14.00

Miejsce: Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, dom nr 6.

Na wystawie obowiązuje bilet wstępu według cennika.

  • Towarzysząca wystawie ścieżka dźwiękowa jest dostępna w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej
  • Opracowana AUDIODESKRYPCJA oraz PRZEWODNIK DLA NIESŁYSZĄCYCH (w wersji do czytania) umożliwiają zwiedzanie wystawy osobom z dysfunkcjami wzroku lub słuchu.

 

Kliknij tutaj, by zobaczyć prezentację o wystawie.

Zapraszamy też na www.jewish-lodz.iu.edu
Projekt cyfrowy Digital Scholarly Commons „Jewish Life in Interwar Lodz/ Życie Żydów w międzywojennej Łodzi".
Prototyp. Jeszcze nie wszystkie linki działają.  Prosimy odwiedzać stronę często, bo będą się pojawiały nowe materiały i będą uruchamiane nowe linki.

 

Elementy wyposażenia domu Rodziców i materiały dokumentacyjne z Nimi związane przekazała muzeum prof. dr Halina Goldberg, córka Marii i Zenona.

W kuchni Pani Goldbergowej – to multimedialna wystawa, która przenosi nas w symboliczny sposób w czasy żydowskiej przedwojennej Łodzi, odtworzonej ze strzępków wspomnień Państwa Zenona i Marii Goldbergów. Są oni naszymi wirtualnymi przewodnikami po Łodzi z tamtych czasów.

Rodzina Goldbergów, od czterech pokoleń zakorzeniona na Bałutach, reprezentuje jedną z wielu polskich rodzin żydowskich. Przedstawiciele rodziny Zenona Goldberga wykonywali zawody charakterystyczne dla tego dużego przemysłowego miasta, takie jak tkacz, robotnik, kierowca. Natomiast rodzina Marii Goldberg, składająca się m.in. z drobnych rzemieślników, nauczyciela chederu oraz właściciela mykwy, skoligacona była z żydowskim przemysłowcem Samuelem Abbe. Był on potomkiem Dawida Wolfa Abbe - pierwszego żydowskiego majstra tkackiego w Łodzi, który uzyskał dyplom cechu oraz wynalazł nowy sposób wyrobu przędzy.

Przyczynkiem do powstania wystawy stała się darowizna profesor Haliny Goldberg, która ofiarowała Skansenowi Łódzkiej Architektury Drewnianej meble kuchenne pochodzące z powojennego domu jej rodziców wraz z pełnym wyposażeniem kuchni oraz kufer, zabawki, obrusy, firanki itp. Większość z tych przedmiotów pochodzi z okresu międzywojennego. Później, gdy zaistniała wstępna koncepcja stworzenia wystawy o społeczności żydowskiej w Łodzi przed II wojną, prof. Goldberg uzupełniła dar o inne - bezcenne dla nas - pamiątki w formie fotografii oraz zapisu audio i video rozmów i wywiadów z jej nieżyjącymi już rodzicami. Z tych materiałów odczytać możemy unikatowy obraz przedwojennej Łodzi. Łódź zapamiętana przez Państwa Goldbergów, a złożona przez nas ze strzępków ich wspomnień, nie jest Łodzią Żydów, Niemców i Polaków – to specyficzne miasto polskie, w którym jak w tyglu mieszają się społeczności mające wielonarodowy i wielowyznaniowy XIX-wieczny rodowód. W tym właśnie pokoleniu łodzian przeplata się tradycja z postępowością, w wyniku przenikania do społeczeństwa żydowskiego kultury popularnej oraz nowych tendencji politycznych i edukacyjnych. Mimo silnych oddziaływań ruchu syjonistycznego, mocno zaznaczona jest więź z niepodległą ojczyzną - II Rzeczpospolitą Polską. Ukazując taki właśnie obraz Łodzi pragniemy jednocześnie przełamać stereotypowe postrzeganie przedwojennego łódzkiego Żyda i pokazać życie młodych, nowoczesnych Żydów polskich, przedstawicieli klasy pracującej dużego, przemysłowego miasta. Grupa ta, choć tak licznie reprezentowana na Bałutach przed wojną, dziś pozostaje niemal zapomniana.

Na wystawie, w otoczeniu mebli i innych przedmiotów, które towarzyszyły rodzinie Goldbergów po 1945 r., zwiedzający stają się świadkami autentycznych rozmów prowadzonych przez gospodarzy, w których wspominają oni Bałuty swojej młodości.

Wystawa ma dwa wymiary: symboliczny i archiwalny:

  • wymiar symboliczny ma na celu przybliżenie atmosfery powojennego mieszkania p. Goldbergów, którzy są przewodnikami po przedwojennej Łodzi. Przedmioty będące w posiadaniu rodziny Goldbergów od 1945 r. mają przedwojenny, łódzki rodowód i w ten sposób stanowią pomost czasu łączący teraźniejszość, powojenną przestrzeń życia Goldbergów i przedwojenną, szeroko rozumianą, Łódź .
  • wymiar archiwalny składa się z oryginalnych zdjęć, dokumentów oraz nagrań audio i video. Wiele z tych materiałów ma bezpośredni związek z tą rodziną: przedwojenne rodzinne zdjęcia i osobiste dokumenty Goldbergów; w nagranych rozmowach z lat 1998 - 2002 oni sami wspominają przedwojenną Łódź, w której się urodzili i gdzie spędzili swoje dzieciństwo i młodość. W tym wymiarze pomostem łączącym teraźniejszość, życie powojenne Goldbergów i przedwojenną Łódź jest dźwięk.


Nasza wystawa przybliża zwiedzającym niepowtarzalny klimat tamtych czasów. Podkreśla również znaczenie wielokulturowości przedwojennej Łodzi i jej rolę w kształtowaniu tożsamości tego miasta. Przedstawione przez nas mieszkanie to symboliczne odzwierciedlenie powojennego mieszkania Państwa Goldbergów, gdzie odbywały się ich autentyczne rozmowy i nagrania przenoszące nas w zapamiętany przez nich przedwojenny świat. Narracja prowadzona przez córkę Państwa Goldbergów (której głos pojawia się również w nagraniach archiwalnych) osadzona jest w muzyce popularnej: filmowej, tanecznej a także piosenkach wywodzących się z teatru rewiowego i teatru Jidysz.

Anna Dąbrowicz, Halina Goldberg

 

kurator wystawy – Anna Dąbrowicz
scenariusz – Anna Dąbrowicz, Halina Goldberg
projekt dźwięku – Halina Goldberg, Jeffrey Hass


Z zeszytu wpisów z wystawy


Media o wystawie: 


http://cjg.gazeta.pl/CJG_Lodz/1,116618,12019331,_W_kuchni_pani_Goldbergowej___czyli_dwa_grosze_za.html

http://cojestgrane.pl/wydarzenie/91181/

http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/602961,w-kuchni-pani-goldbergowej-zdjecia,id,t.html

http://www.polskieradio.pl/8/404/Artykul/630078,Kuchnia-pani-Goldbergowej

http://www.tvp.pl/lodz/informacja/lwd/wideo/21062012-2145/7781187?start_rec=32

http://uml.lodz.pl/kultura/aktualnosci/?news=21231

http://www.reymont.pl/muzea.php

 

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Pomocy finansowej przy realizacji wystawy udzielił Urząd Miasta Łodzi.

powrót do góry